USA: Volkswagen da 1000 dolarów posiadaczom oszukanych diesli

Świat
USA: Volkswagen da 1000 dolarów posiadaczom oszukanych diesli
PAP/EPA

Koncern, który przyznał się do manipulowania pomiarem emisji spalin w niektórych modelach aut, postanowił to wynagrodzić amerykańskim klientom. Każdy z nich dostanie 1000 dol. odszkodowania za każdy samochód objęty aferą spalinową.

Posiadacze felernych aut sprzedanych na rynku amerykańskim dostaną kartę płatniczą z zakodowaną kwotą 500 dol. Ponadto otrzymają bon zakupowy o takiej samej wartości do realizacji w salonach amerykańskich dealerów Volkswagena. Do tego dojdzie trzyletni darmowy program assistance na wypadek awarii samochodu.

 

Volkswagen przyznał się we wrześniu do instalowania oprogramowania umożliwiającego manipulowanie pomiarem spalin w czterocylindrowych silnikach dieslowskich o pojemności 1,6 litra i 2 litrów. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska poinformowała w listopadzie o rozszerzeniu śledztwa, gdyż manipulacje wykryto także w pojazdach tego koncernu z silnikami dieslowskimi o pojemności 3 l.

 

Szacuje się, że na całym świecie problem dotyczy ok. 11 mln samochodów. Rzecznik firmy zapowiedział, że podejmowane środki zaradcze w zależności od kraju będą się różnić.

 

PAP

pen
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie