Prezydent Andrzej Duda na audiencji u papieża Franciszka

Świat
Prezydent Andrzej Duda na audiencji u papieża Franciszka
PAP/EPA

Ponad 20 minut trwała dzisiejsza rozmowa w cztery oczy Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem. Prezydent podarował Ojcu Świętemu obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Od Franciszka otrzymał papieski medal oraz egzemplarz encykliki "Laudato si'".

Z papieżem spotkały sie także małżonka prezydenta Agata i córka Kinga. Następnie Andrzej Duda rozmawiał z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.


– Wrażenie niezwykłe. Każdy, kto spotka się z papieżem Franciszkiem, ma to samo odczucie. Spotkanie niezwykle miłe – mówił po audiencji prezydent Duda.

 

Powiedział, że rozmowa z Franciszkiem dotyczyła także przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Polsce. - Ojciec Święty potwierdził, że odwiedzi Kraków i chciałby pomodlić się też w Częstochowie i Auschwitz – stwierdził prezydent. Przekazał, że wśród tematów były też sprawy „krajowe i europejskie”. - Wyjaśniałem Ojcu świętemu, że w Polsce były wybory i formuje się nowy rząd. Rozmawialiśmy również na temat uchodźców i trwałego pokoju na Ukrainie.

 

Odznaczenia dla Polaków

 

Andrzej Duda wręczył też w ambasadzie Polski przy Stolicy Apostolskiej odznaczenia Polakom pracującym w Watykanie. Uhonorowani zostali m.in. kardynał Stanisław Ryłko i abp Zygmunt Zimowski.

 

Kard. Ryłko otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, abp Zygmunt Zimowski Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, ks. Sławomir Oder Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Wśród odznaczonych znalazł się też o. Marek Inglot, który otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Zostali oni uhonorowani za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła, rozwijanie współpracy między Polską a Stolicą Apostolską oraz za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej wśród środowisk polonijnych. Prezydent Duda wyraził wdzięczność odznaczonym za lata służby Polsce. Mówił o pomocy, jakiej udzielali, gdy nasz kraj nie był suwerenny i znajdował się w radzieckiej strefie wpływów.

 

O godzinie 16.45 prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego  przy Viale Maresciallo Piłsudski w Rzymie. Podczas wizyty planowane jest również spotkanie z Polonią.

 

To pierwsza wizyta nowego prezydenta RP w Watykanie.

 

PAP, KAI

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie