Nowe twarze w gospodarce

Polska

W twardych politycznych resortach znaleźli się najbardziej zaufani ludzie prezesa PiS. Ale w resortach gospodarczych widać głównie nowe twarze. Bankowiec Mateusz Morawiecki będzie wicepremierem i ministrem w superresorcie rozwoju. Będzie też nowe ministerstwo energetyki, które przejmie Krzysztof Tchórzewski. Ministrem finansów ma być Paweł Szałamacha.

Mateusz Morawiecki do niedawna był prezesem jednego z największych banków w Polsce. Teraz "będzie koordynował całość polityki gospodarczej" - powiedziała Beata Szydło - dotąd wiceprezes PiS, teraz nowy premier. Były prezes zarządu Banku Zachodniego WBK stanie na czele nowego ministerstwa rozwoju, które przejmie zadania likwidowanego ministerstwa gospodarki i wygaszanego ministerstwa skarbu, którym przez jakiś czas pokieruje Dawid Jackiewicz.

 

Dzięki tym zabiegom ministerstwo rozwoju stanie się superresortem. Wszystkie ministerstwa gospodarcze i z pogranicza gospodarki będą nadzorowane przez ministerstwo rozwoju. - Będziemy mieli do czynienia z polityką gospodarczą skupioną w jednym ręku - powiedział Wydarzeniom Grzegorz Cydejko z miesięcznika ekonomicznego "Forbes".


W rządzie PiS zostanie utworzony także nowy resort energetyki, którym pokieruje Krzysztof Tchórzewski. Jerzy Kwieciński, jako pierwszy wiceminister ds. rozwoju najprawdopodobniej bedzie odpowiadał za wykorzystanie funduszy unijnych.


Prezes PiS stwierdził, że rząd będzie przebudowany po to, aby realizować projekt rozkręcania inwestycji. - Dzięki temu Polska będzie się szybciej rozwijała, będą miejsca pracy i będą środki na podejmowanie działań w sferze społecznej - wyjaśnił w poniedziałek Jarosław Kaczyński.

 

przep
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie