Niedziela Pamięci w Wielkiej Brytanii. Królowa złożyła hołd poległym żołnierzom

Świat
Niedziela Pamięci w Wielkiej Brytanii. Królowa złożyła hołd poległym żołnierzom
AP

W uroczystościach w Londynie poza królową Elżbietą II uczestniczyli inni członkowie rodziny królewskiej, a także politycy i zaproszeni goście.

W podniosłej ceremonii przy Cenotaph – wzniesionym po I wojnie światowej pomniku nieznanego żołnierza – wzięli udział ponadto kombatanci oraz zwykli Brytyjczycy.

 

Pierwszy wieniec z czerwonych maków u stóp monumentu złożyła królowa. Kolejny - zaproszony na ceremonię król Holandii Wilhelm Alexander. Hołd żołnierzom oddali także książę Filip, królewski małżonek, oraz książęta William, Harry i Andrzej, którzy służą w siłach zbrojnych Zjednoczonego Królestwa, premier David Cameron i liderzy największych partii politycznych.


Ulicami Londynu przy akompaniamencie orkiestr przeszła parada weteranów. W tym roku ceremonię skrócono, by kombatanci nie musieli stać tak długo, jak w latach ubiegłych. Uroczystości i parady odbywały się w całej Wielkiej Brytanii.


Remembrance Sunday


Niedziela Pamięci obchodzona jest w niedzielę najbliższą dacie 11 listopada. Dzień ten jest świętem wojska, upamiętniającym rozejm zawarty tego dnia w 1918 roku na froncie zachodnim, co zakończyło działania zbrojne I wojny światowej. Obecnie jest dniem pamięci o wszystkich poległych w konfliktach zbrojnych - także w czasie II wojny światowej, w Iraku i Afganistanie.

 

PAP

 

przep
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie