Dekret Putina zakazuje przewozu Rosjan do Egiptu drogą powietrzną

Świat
Dekret Putina zakazuje przewozu Rosjan do Egiptu drogą powietrzną
PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL

Podpisany przez prezydenta Rosji w niedzielę dekret tymczasowo zakazuje lotniczych przewozów obywateli z Rosji do Egiptu za wyjątkiem wyjazdów służbowych. Dekret zaleca też biurom podróży i agencjom turystycznym wstrzymanie sprzedaży wycieczek i wyjazdów, które zakładają loty z Federacji Rosyjskiej do Egiptu.

Dokument zawiera informację, że rosyjskie MSZ "wraz z innymi federalnymi organami władzy wykonawczej i organizacjami ma zapewnić koordynację działań z władzami Arabskiej Republiki Egiptu w kwestiach zagwarantowania bezpieczeństwa obywateli Federacji Rosyjskiej i ich powrotu do Federacji Rosyjskiej".


Zawieszone loty


Już w piątek za rekomendacją Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego Władimir Putin podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich rosyjskich połączeń lotniczych z Egiptem. Po tej decyzji rozpoczęto sprowadzenie rosyjskich turystów przebywających w Egipcie. Według szacunków może być ich tam nawet 80 tys.

 

Operacja trwa od soboty. Turyści z Egiptu wywożeni są bez bagażu, co jest spowodowane względami bezpieczeństwa. Podróżni na pokład mogą wziąć jedynie bagaż podręczny z najniezbędniejszymi rzeczami, w tym jedzenie dla dzieci i lekarstwa. W ciągu ostatniej doby do Rosji sprowadzono ponad 11 tys. turystów. Ich bagaż dotrze do kraju w innym terminie.

 

PAP

przep

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!