Władysław Kosiniak-Kamysz nowym prezesem PSL

Polska

Minister pracy i polityki społecznej zastąpi Janusza Piechocińskiego, który dziś zrezygnował z przewodniczenia Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Decyzja wicepremiera jest skutkiem słabego wyniku ludowców w październikowych wyborach parlamentarnych - 5,13 proc. w skali kraju, najgorszego po 1989 roku. Wielu czołowych polityków PSL, w tym Piechociński, nie dostało się do Sejmu.

Kandydaturę Kosiniaka-Kamysza na nowego szefa PSL rekomendował sam Piechociński. - Wybory parlamentarne wyłoniły nowych liderów, także w Polskim Stronnictwie Ludowym - podkreślał wicepremier. Na Kosiniaka-Kamysza głosowało 92 członków Rady Naczelnej PSL. Jego kontrkandydatem był Mirosław Augustyniak, który zdobył 7 głosów.

 

Nowy prezes PSL przekonywał, że konieczny jest powrót do ideałów ruchu ludowego. Zapowiedział budowę ruchu ludowego w "solidarności międzypokoleniowej", a także gromadzenie wokół partii organizacji pozarządowych i ruchów społecznych.

 

- To najwyższe wyróżnienie, które może spotkać członka PSL, zostać prezesem partii, liderem ruchu ludowego w Polsce, PSL to więcej niż tylko sama partia, to są ideały m.in. Wincentego Witosa - powiedział Kosiniak-Kamysz w sobotę na konferencji prasowej po zakończeniu Rady Naczelnej PSL. Przyznał, że w ostatnich tygodniach odbierał setki telefonów od osób, które namawiały go, aby wziął odpowiedzialność za najstarszą partię w Polsce.

 

Lider PSL przyznał, że nie urodził się na wsi, ale - jak zastrzegł - "nigdy nie wyprowadził się ze wsi". - To jest podstawa i fundament" - oświadczył.

 

- Jest wielka otwartość na to co nowe, na zmiany, Polacy zdecydowali i dzisiaj Rada Naczelna (PSL) wsłuchała się w głos Polaków i zdecydowała też o nowym liderze - zaznaczył nowy lider partii.

 

Kosiniak-Kamysz to najmłodszy minister w rządzie PO-PSL, gdy obejmował resort w listopadzie 2011 r., miał zaledwie 30 lat. Urodził się w 1981 r. w Krakowie. W 2006 r. ukończył medycynę w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2011 r. był lekarzem w uniwersyteckiej Klinice Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi. Badania naukowe do pracy doktorskiej prowadził w Emory University School of Medicine w Atlancie w USA.

 

W latach 2010-11 r. był krakowskim radnym, zajmował się problematyką polityki społecznej oraz ochrony zdrowia. Od 2000 r. związany z PSL, był jednym z założycieli Stowarzyszenia Forum Młodych Ludowców.

 

Od grudnia 2012 r. Kosiniak-Kamysz był wiceprezesem PSL, wcześniej, w latach 2008-12, pełnił funkcję sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego.

 

Polsat News, PAP

 

Luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie