Nefertiti może być pochowana w grobowcu Tutanchamona. Naukowcy prawdopodobnie znaleźli nową komorę

Technologie
Nefertiti może być pochowana w grobowcu Tutanchamona. Naukowcy prawdopodobnie znaleźli nową komorę
zolakoma/Flickr.com
Zejście do grobowca Tutanchamona

Dzięki skanowaniu w podczerwieni badacze natrafili na ślad nowej komory w grobowcu faraona Tutanchamona. Jest możliwe, że spoczywa w niej królowa Nefertiti.

O odkryciu poinformował w rozmowie z National Geographic zajmujący się sprawami antyku egipski minister Mamdouh el-Damaty. Zespół naukowców odnalazł dowody świadczące o istnieniu kolejnych pomieszczeń w grobowcu za pomocą kamer termowizyjnych skanujących w podczerwieni.

 

Okazało się, że fragment jednej ze ścian ma inną temperaturę, niż pozostałe w krypcie. Jednym z możliwych wyjaśnień jest istnienie pustej przestrzeni za murem.

 

Odkrycie jest zgodne z teorią brytyjskiego archeologa Nicholasa Reevesa, który uważa, że w komnacie grobowej Tutanchamona znajdują się dwa ukryte przejścia.

 

Tajemnica grobowca

 

Według Reevesa grobowiec był pierwotnie stworzony dla królowej Nefertiti, ale nagła śmierć Tutanchamona zmusiła egipskich kapłanów do otworzenia grobowca już 10 lat po jej śmierci, ponieważ mauzoleum poświęcone dla młodego faraona wciąż nie było gotowe. El-Damaty zasugerował jednak, że może tam być pochowana Kija, drugorzędna żona faraona Echnatona.

 

W grobowcu zostaną przeprowadzone dokładniejsze badania. Ich wyniki powinniśmy poznać najwcześniej za tydzień.

 

news.nationalgeographic.com, independent.co.uk

pr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie