Putin rozmawiał z Sisim o bezpieczeństwie lotów między Rosją a Egiptem

Świat
Putin rozmawiał z Sisim o bezpieczeństwie lotów między Rosją a Egiptem
PAP/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził w piątek rozmowę telefoniczną z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Uzgodniono kontynuowanie współpracy w sprawach bezpieczeństwa lotów - poinformował Kreml.

"Wyrażono nadzieję, że warunki wznowienia normalnych połączeń lotniczych między obu krajami zostaną stworzone w najbliższym czasie" - głosi oświadczenie Kremla. Dziś Władimir Putin zgodził się z rekomendacją Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego, który zalecił zawieszenie wszystkich rosyjskich połączeń lotniczych z Egiptem.

 

Rosyjski praezydent polecił rządowi opracowanie planu czasowego wstrzymania komunikacji lotniczej z Egiptem. Zobowiązał też ministrów do udzielenia wszelkiej pomocy w powrocie do kraju tym obywatelom Rosji, którzy wciąż jeszcze znajdują się w Egipcie. Według rosyjskiej agencji ds. turystyki Rosturizm jest tam obecnie 45 tys. rosyjskich turystów.

 

Rosyjski minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych Władimir Puczkow powiedział natomiast, że eksperci prowadzą poszukiwania ewentualnych śladów materiałów wybuchowych w szczątkach rozbitego w Egipcie rosyjskiego samolotu pasażerskiego Airbus A321. - Do pracy tej skierowano najlepszych, wysokiej klasy specjalistów, wykorzystuje się przy tym najnowocześniejszy sprzęt techniczny - podkreślił Puczkow.

 

Lecący w minioną sobotę z Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga Airbus A321 rosyjskiej linii Metrojet rozbił się na półwyspie Synaj w 24 minuty po starcie. Nie ocalał nikt z 224 pasażerów i członków załogi.


Przyczyny katastrofy nie są na razie znane, chociaż eksperci z Irlandii, Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii skłaniają się ku wersji, że na pokładzie samolotu mogło dojść do eksplozji ładunku wybuchowego, umieszczonego w luku bagażowym jeszcze na egipskim lotnisku. Rosyjskie władze traktowały dotychczas tę hipotezę sceptycznie.

pen

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze