Prezydent nie może jechać na szczyt. Może pojechać Kopacz, gdy złoży dymisję

Polska
Prezydent nie może jechać na szczyt. Może pojechać Kopacz, gdy złoży dymisję
Polsat News

Prezydent Andrzej Duda musi otworzyć 12 listopada pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji i nie może uczestniczyć w szczycie unijnym tego dnia - oświadczył prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Dodał, że premier Ewa Kopacz, aby uczestniczyć w szczycie, może złożyć dymisję. - Prezydent przyjmie rezygnację i powierzy Ewie Kopacz pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu.

- Premier Ewa Kopacz ma wciąż bardzo wiele możliwości, z których może skorzystać, jeśli uważa sytuację za niekomfortową. Jedną z nich jest podanie się do dymisji w każdej chwili. Pan prezydent zadeklarował, że przyjmie dymisję rządu premier Kopacz w każdej chwili i upoważni ją do pełnienia obowiązków na czas wyboru nowej Rady Ministrów - powiedział Szczerski, który wyjaśnił, że w grę wchodzi złożenie dymisji pisemnej tuż po rozpoczęciu obrad Sejmu na ręce marszałka.

 

- Pan prezydent deklaruje, że natychmiast tę dymisję przyjmie i upoważni panią premier Ewę Kopacz do pełnienia obowiązków aż do czasu powołania nowej Rady Ministrów - wyjaśnił Szczerski.

 

Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydent Andrzej Duda jest zobowiązany rozpocząć pierwsze obrady Senatu, w związku z czym, zgodnie z polskim prawem nie może uczestniczyć 12 listopada w szczycie na Malcie.

 

PiS ułatwi dymisję

 

Premier Ewa Kopacz powiedziała w piątek w specjalnym wystąpieniu, że prosi prezydenta o reprezentowanie Polski na szczycie 12 listopada. Zaznaczyła przy tym, że nie wyobraża sobie, aby głowa państwa nie uczestniczyła w spotkaniu, lub żeby nasz kraj reprezentował przedstawiciel innego państwa. PiS tymczasem zapowiedziało, że pójdzie szefowej rządu na rękę i złoży wniosek o przerwę w obradach. Krzysztof Szczerski, stwierdził, że to możliwe, bo pierwsze posiedzenie Sejmu może potrwać więcej niż jeden dzień.

 

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz samej premier Ewy Kopacz, w związku ze szczytem UE w Valletcie w sprawie migracji (11-12.11.2015) informujemy, że Prawo i Sprawiedliwość jako największy klub parlamentarny złoży wniosek o przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu, tak aby premier Ewa Kopacz mogła bez przeszkód wziąć udział w szczycie UE i uczestniczyć w pierwszym posiedzeniu Sejmu, aby złożyć dymisję swojego gabinetu" - napisano w komunikacie przekazanym w piątek przez biuro prasowe klubu PiS.

 

PAP

hk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie