Niemieckie media: MSW chce zmniejszyć przywileje dla uchodźców z Syrii

Świat
Niemieckie media: MSW chce zmniejszyć przywileje dla uchodźców z Syrii
PAP/EPA/BERND WUESTNECK

Azylanci przybywający do Niemiec z Syrii mają otrzymać prawo pobytu na rok bez prawa do sprowadzenia rodziny - podały niemieckie media. Syryjczycy stanowią obecnie większość napływających do tego kraju uchodźców. Od początku roku przyjechało ich 244 tys., a w październiku ponad 88 tys. Dotąd otrzymywali od razu prawo do trzyletniego pobytu w Niemczech.

- Urząd do spraw Migracji i Uchodźców zostanie poinstruowany, że od tej chwili ma przyznawać uciekinierom przed wojną domową w Syrii jedynie ochronę pomocniczą - powiedział szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere przytaczany przez  „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

 

- Inne kraje też udzielają uchodźcom chronienia na czas ograniczony. Tak samo będziemy w przyszłości postępowali z Syryjczykami, mówiąc im: dostaniecie ochronę, ale tzw. ochronę pomocniczą, to znaczy ograniczoną w czasie i bez prawa sprowadzenia rodziny - zapowiadał De Maiziere w rozgłośni Deutschlandfunk podczas wizyty w Tiranie.

 

Status pomocniczy otrzymują imigranci, którzy nie podlegają Konwencji Genewskiej dotyczącej uchodźców ani niemieckiemu prawu azylowemu, lecz nie są odsyłani do kraju pochodzenia ze względu na grożącą im tam śmierć czy tortury.

 

Dotąd, jak donosi agencja dpa, ograniczenia dotyczyły niewielkiej grupy azylantów, od początku roku 1300 osób. Syryjczycy jako najliczniejsza grupa imigrantów w Niemczech spowodują znaczny wzrost tej liczby.

 

Pomysł ministra resortu spraw wewnętrznych może spowodować kolejny konflikt w koalicji rządowej, wywołany sprzeciwem współrządzącej SPD - zauważył komentator telewizji ZDF.

 

Późnym wieczorem w piątek szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere wycofał się z pomysłu ograniczenia przywilejów dla uchodźców z Syrii.

 

PAP

wj
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie