Bezrobocie wciąż spada

Biznes
Bezrobocie wciąż spada
Polsat News

W październiku stopa bezrobocia spadła do 9,6 proc. przy 9,7 proc. we wrześniu - wynika z szacunków ministerstwa pracy. - Na koniec roku jednocyfrowe bezrobocie jest bardzo możliwe - stwierdził szef tego resortu Władysław Kosiniak-Kamysz.

9,6 proc. - tyle wynosi stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku. Jest to spadek o 0,1 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca i wynik lepszy o 1,7 punktu procentowego w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 

- Podobny poziom bezrobocia odnotowano w grudniu 2008 roku, czyli prawie 7 lat temu. Październikowy wynik potwierdza stałą tendencję do poprawy na rynku pracy – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. - W grudniu może być delikatny wzrost bezrobocia, choć nie musi, bo jest dużo środków do wykorzystania w powiatowych urzędach pracy - dodał minister. Według niego tendencja spadkowa będzie się utrzymywała w kolejnym roku.

 

Mniej optymistyczni są bankowi ekonomiści. Większość z nich oczekuje wzrostu stopy bezrobocia powyżej 10 proc. na koniec tego roku lub w pierwszych miesiącach roku 2016.

 

Mniej zarejestrowanych bezrobotnych, więcej ofert pracy

 

Z wyliczeń MPiPS wynika, że w urzędach pracy na koniec października zarejestrowanych było 1 mln 518,3 tys. osób, co oznacza spadek w ciągu miesiąca o 21,1 tys. Sytuacja pod tym względem najbardziej poprawiła się  w województwach: wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim.

 

Z przedstawionych przez ministra danych wynika ponadto, że w październiku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy ponad 112 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. W porównaniu z październikiem 2014 roku jest to wzrost o 13,9 tys. Najwięcej pracowników poszukują firmy w województwach zachodniopomorskim i wielkopolskim.

 

www.mpips.gov.pl

Az,ptrw
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie