Warszawa: w sobotę antyfaszyści, 11 listopada narodowcy

Polska
Warszawa: w sobotę antyfaszyści, 11 listopada narodowcy
Facebook/Niepodleglosci.Marsz

W środę 11 listopada pod hasłem "Polska dla Polaków, Polacy dla Polski" odbędzie się w Warszawie organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości. Udziału w demonstracji odmówił prezydent Andrzej Duda. Środowiska antyfaszystowskie swój marsz organizują wcześniej - w sobotę - pod hasłem "Solidarność zamiast nacjonalizmu".

Prezydent Andrzej Duda nie pójdzie w Marszu Niepodległości w środę 11 listopada. Kancelaria Prezydenta nie potwierdziła udziału głowy państwa w przemarszu organizowanym w Święto Niepodległości w Warszawie. Prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował, że prezydent nie skorzystał z zaproszenia na Marsz Niepodległości, bo 11 listopada po południu będzie uczestniczył w lokalnej imprezie ku czci niepodległej Rzeczpospolitej w Białej Podlaskiej (Lubelskie). - To było jedno z kilkuset wydarzeń, na które pan prezydent został zaproszony. Mógł skorzystać tylko z jednego. Cała uroczystość to oddolna inicjatywa, która pokazuje lokalną wspólnotę, angażuje społeczność - powiedział Wojciech Kolarski.

 

Marsz Niepodległości rozpocznie się na stołecznym rondzie Dmowskiego o godz. 14. Poprzedzi go msza św. w kościele św. Barbary. Uczestnicy przejdą tą samą trasą co w 2014 r. Ludzie przemaszerują Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego i Aleją Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego, w pobliże stacji kolejowej Stadion Narodowy. Na początku i na końcu zaplanowane są przemówienia działaczy Ruchu Narodowego i zaproszonych gości.

 

Marsz z imigrantami w tle

 

Hasło tegorocznego marszu brzmi: "Polska dla Polaków. Polacy dla Polski". Jak stwierdzili przedstawiciele środowisk narodowych, jest ono związane z "zalewem nielegalnych imigrantów, którzy kołaczą do drzwi Europy". Organizator marszu Witold Tumanowicz powiedział, że hasło to ma odzwierciedlać podstawową prawdę "o służebnej roli państwa wobec obywatela i obywatela wobec ojczyzny".

 

- Na Marsz Niepodległości zawsze warto przyjść, ponieważ jest to największa tego typu manifestacja na 11 listopada, główny punkt obchodów, jest to marsz obywatelski, oddolny - przekonywał Tumanowicz.

 

Antyfaszyści wyruszą o godz. 14 z Umschlagplatzu

 

W opozycji do Marszu Niepodległości 7 listopada odbędzie się demonstracja "Solidarność zamiast nacjonalizmu", którą organizują nieformalne ruchy i organizacje pozarządowe, m.in. Antyfaszystowska Warszawa, 161 Crew, Centrum Wielokulturowe w Warszawie, Fundacja Inna Przestrzeń i Amnesty International Polska. Manifestacja rozpocznie się o godz. 14 na Umschlagplatzu przy ul. Stawki. Zgromadzeni przejdą ulicami: Karmelicką, Zamenhofa, Andersa, pl. Bankowym, Marszałkowską, Królewską, Jasną i Świętokrzyską pod stację metra.

 

Demonstracja odbędzie się na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, ustanowionym w rocznicę Nocy Kryształowej - pogromów Żydów w hitlerowskich Niemczech w 1938 r. "Antyfaszyzm często postrzegany jest jako skrajny pogląd dla skrajnych osób. My jednak chcemy pokazać, że antyfaszystą/antyfaszystką jest każdy/każda z nas. Każdy, kto nie zgadza się z nacjonalistyczną polityką opartą na braku poszanowania dla podstawowych praw człowieka, która dzieli ludzi na lepszych i gorszych" - napisali organizatorzy przemarszu w mediach społecznościowych.

 

PAP

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie