Trwa protest pracowników LOT. Rejsy odbywają się normalnie

Polska
Trwa protest pracowników LOT. Rejsy odbywają się normalnie
Polsat News

"Strajk włoski" prowadzi dziś personel PLL LOT. Pracownicy wszystkie obowiązki wykonują dokładnie i skrupulatnie, przez co tempo pracy zwalnia. Związkowcy żądają podniesienia płacy zasadniczej i zwiększenia udziału składników stałych w wynagrodzeniu.

Strajk może być uciążliwy dla pasażerów samolotów, bo mogą pojawić się opóźnienia.

 

- Personel bardzo skrupulatnie i bez pośpiechu będzie wykonywać czynności przedstartowe, w trakcie lotu i po lądowaniu, a jest tego dość dużo - powiedział przewodniczący zarządu Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Grzegorz Włodek

 

Związkowcy zwracają uwagę, że od końca listopada 2013 r., ze względu na obniżenie wynagrodzeń personelu pokładowego i pilotów, wszystkie związki zawodowe działające w PLL LOT SA pozostają w sporze zbiorowym z zarządem spółki. "W październiku 2013 r. zarząd PLL LOT SA uchylił dotychczasowy regulamin wynagradzania i narzucił nowe zasady, które nie zostały poddane procedurze uzgodnień ze związkami zawodowymi. Skutkowało to obniżeniem wynagrodzeń personelu pokładowego i pilotów o ok. 30 proc. Przypomnijmy, że personel pokładowy należy do najniżej uposażonych grup zawodowych w PLL LOT SA" - napisali związkowcy w komunikacie.

 

- Decyzja o proteście jest niezrozumiała - odpowiada rzecznik prasowy LOT Adrian Kubicki. - Jest nam tym bardziej przykro, że akcja zapowiedziana została mimo prowadzonych ze związkami zawodowymi rozmów. Trwające negocjacje są bardzo intensywne i owocują bardzo konkretnymi propozycjami zbudowania nowego regulaminu wynagradzania, który w sposób realny mógłby wyjść naprzeciw oczekiwaniom zarówno strony społecznej, jak i zarządu spółki - podkreślił Kubicki.  

 

Związki zawodowe personelu pokłądowego LOT zapowiedziały, że jeśli akcja protestacyjna nie przyniesie skutku, to 19 listopada zorganizują dwugodzinny strajk ostrzegawczy, w czasie którego pracownicy zrzeszeni w związku w ogóle nie podejmą pracy.

 

PAP

pen
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie