ONZ: dziennie do Europy będzie przybywać 5 tys. osób. Zima nie zatrzyma ich napływu

Świat
ONZ: dziennie do Europy będzie przybywać 5 tys. osób. Zima nie zatrzyma ich napływu
PAP/EPA/ARMIN WEIGEL

- W ciągu najbliższych czterech miesięcy z Turcji do Europy przybędzie 600 tys. migrantów - podał w czwartek urząd wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR). Gorsze warunki pogodowe mogą mieć wpływ na zmianę tras podróży, co doprowadzi do zwiększenia liczby krajów dotkniętych kryzysem migracyjnym. W tym roku przybyło do Europy już ponad 750 tys. migrantów

- Pomiędzy listopadem 2015 roku a lutym 2016 roku UNHCR spodziewa się, że średnio dziennie z Turcji będzie przybywać 5 tys. osób, co oznacza 600 tys. przybyszów w Grecji, Chorwacji, Serbii, Słowenii i Macedonii - wskazano w raporcie szacującym potrzeby finansowe związane kryzysem migracyjnym przed zbliżającą się zimą.


Do tej pory ONZ prognozował, że w całym roku 2015 ochrony azylowej w Europie będzie poszukiwało do 700 tys. osób.


Kryzys dotknie kolejne kraje


- Zważywszy na zmienność sytuacji, trasy podróży migrantów mogą się zmienić, co doprowadzi do zwiększenia liczby krajów dotkniętych kryzysem migracyjnym – podaje UNHCR.

 

Urząd ostrzega, że taki los może spotkać Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Włochy, Czarnogórę, Rumunię i Kosowo.

 

Z powodu zimy potrzeba więcej pieniędzy

 

Aby zaspokoić zapotrzebowanie na pomoc uchodźcom, UNHCR domaga się dodatkowych  96,15 mln dolarów. Całkowity koszt działań podjętych w związku z kryzysem wyniesie wówczas 172,72 mln dol. Pieniądze te mają pokryć koszt posiłków, gorących napojów, ubrań, transportu i dostosowania tymczasowych schronień do warunków zimowych

 

UNHCR ostrzega, że w związku z opadami i niskimi temperaturami w zimie jest obawa kolejnych ofiar śmiertelnych wśród uchodźców, tym razem już nie na morzu, ale na europejskim lądzie.

 

W sumie w tym roku do Europy przybyło 752 tys. migrantów. 3440 zginęło bądź zaginęło podczas pokonywania Morza Śródziemnego. Ponad 608 tys. przybyło do Grecji, a 140,2 tys. - do Włoch.

 

Na 12 listopada szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał nadzwyczajny, nieformalny szczyt UE, który ma zająć się kryzysem związanym z napływem uchodźców do Unii. Spotkanie odbędzie się na Malcie.

PAP

mrad
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie