Centrum Nauki Kopernik świętuje 5. urodziny

Technologie
Centrum Nauki Kopernik świętuje 5. urodziny
PAP

- To okazja, by wprowadzić zmiany, które uczynią placówkę jeszcze bardziej atrakcyjną dla zwiedzających - zapowiedział dyrektor Centrum Robert Firmhofer. Z okazji urodzin placówka zmienia status i staje się prowadzącą własne badania instytucją naukową, a nie tylko kulturalną.

- Zależy nam na tym, żeby każdy eksponat, każde zjawisko, dawało zwiedzającemu jak najwięcej pola do eksploracji. Zaczęliśmy poprawiać eksponaty, pracujemy nad nowymi. Chcemy by Kopernik stał się miejscem, gdzie powstają najlepsze eksponaty na świecie – podkreśla Robert Firmhofer.


Badania, które będą prowadzone w Koperniku, należą do obszaru "learning sciences", czyli "nauk o uczeniu". To interdyscyplinarny obszar badań, do którego należą badania poznawczo-psychologiczne, socjo-psychologiczne i kulturowo-psychologiczne podstawy uczenia się ludzi.

 

- Chcemy odejść od kupowania eksponatów, a zwłaszcza od kupowania ich w przetargach i zacząć tworzyć je samemu. To są ewidentne prace rozwojowe o charakterze eksperymentalnym. Tworząc eksponaty możemy zbadać bardzo dużo elementów  - dodał dyrektor Centrum.

 

Kopernik się zmienia

 

Po pięciu latach działalności Kopernik przygotowuje sporo zmian i niespodzianek dla zwiedzających. Pierwszą z nich jest otwarta od czwartku nowa wystawa w planetarium - "Patrz: Ziemia". Pozwala ona spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów i poznać urządzenia, pracujące dla nas na orbicie. Zwiedzając ją, można wyjrzeć przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odebrać sygnał amerykańskiego satelity, przymierzyć skafander astronauty i opracować własną prognozę pogody. W sumie zgromadzono na niej 20 eksponatów, ulokowanych na trzech piętrach planetarium. Zwiedzanie tej wystawy jest bezpłatne.


Kolejne zmiany rozpoczną się w grudniu i będą oznaczały zamknięcie części wystaw na pierwszym piętrze CNK. W połowie lutego zwiedzający zobaczą tę część zupełnie odmienioną. Ta nowa część wystawy będzie dotyczyła głównie zjawisk fizycznych.

 

We wrześniu przyszłego roku Centrum zaplanowało zmianę stref wejścia. Zostaną one powiększone i zmieniona zostanie organizacja ruchu, aby ścieżki osób wchodzących i wychodzących nie przecinały się. Poszerzony zostanie też dostęp do szatni.

 

Historia Centrum Nauki

 

Pomysł powstania Centrum pochodzi od prof. Łukasza Turskiego, fizyka i popularyzatora nauki. Prace nad stworzeniem placówki zapoczątkowano w 2004 roku, poprzez powołanie przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego Zespołu ds. Centrum Nauki. W lipcu 2008 roku podpisano umowę na wykonanie budynku.

 

Pierwszy moduł Centrum został otwarty 5 listopada 2010 roku wraz z pięcioma galeriami (Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Strefa światła, Bzzz!). RE: generację – galerię dla młodzieży udostępniono zwiedzającym 3 marca 2011 roku; planetarium Niebo Kopernika – 19 czerwca, Park Odkrywców – 15 lipca. Laboratoria uruchomiono do końca 2011 roku. 18 października 2011 zostało otwarte laboratorium chemiczne, 15 listopada – biologiczne, 6 grudnia – pracownia robotyczna, a 20 grudnia – laboratorium fizyczne.

 

Jest to największe centrum nauki w Polsce i jedno z większych w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu 5 lat w CNK gościło ponad 5 mln zwiedzających.

 

PAP, Polsat News

 

Piotr Wardziak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie