Witek: jeszcze w czwartek konsultacje ws. składu rządu. W piątek wieczorem lub w sobotę ogłosimy nazwiska

Polska
Witek: jeszcze w czwartek konsultacje ws. składu rządu. W piątek wieczorem lub w sobotę ogłosimy nazwiska
Flickr/MediaWnet/CC BY-SA 2.0

Beata Szydło zaprezentuje skład przyszłego rządu podczas konferencji prasowej tuż po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS, który zatwierdzi kandydatów na ministrów - poinformowała rzeczniczka PiS Elżbieta Witek. Posiedzenie komitetu odbędzie się prawdopodobnie w piątek po południu.

- Chcielibyśmy, żeby Komitet Polityczny odbył się bez zbędnej zwłoki. W tej chwili trwają konsultacje. Rozpoczęły się wczoraj, są dzisiaj, będą jeszcze jutro. Jeżeli technicznie pójdzie to szybko, chcielibyśmy, żeby komitet odbył się w piątek, żeby wtedy zapadły decyzje - powiedziała Witek.

 

Jak dodała posłanka PiS, komitet ma zatwierdzić kandydatury na ministrów. - Będzie podjęta uchwała w sprawie rekomendacji dla składu przyszłego rządu - poinformowała.

 

Rzeczniczka PiS zapowiedziała, że tuż po posiedzeniu komitetu odbędzie się konferencja prasowa. - Wtedy moglibyśmy poinformować opinię publiczną, jakie są decyzje. Gdyby komitet był w piątek późnym wieczorem, wtedy ewentualnie zrobilibyśmy konferencję prasową w sobotę - podsumowała.

 

Najpierw termin posiedzenia Sejmu, później skład rządu

 

Politycy PiS zaznaczają, że ze zwołaniem posiedzenia Komitetu Politycznego czekają na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy ws. terminu pierwszego posiedzenia Sejmu. Według nieoficjalnych informacji, prezydent ma ją ogłosić w czwartek lub piątek.

 

W środę w warszawskiej siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej kontynuowane są rozmowy ws. nowego rządu. Biorą w nich udział m.in. prezes Jarosław Kaczyński i kandydatka na premiera Beata Szydło. Spotkali się już m.in. z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro (przez część mediów typowanym na ministra sprawiedliwości), ale w tym kontekście pojawia się też nazwisko europosła Janusza Wojciechowskiego).

 

Pierwszego dnia rozmów, we wtorek, Szydło i Kaczyński spotkali się m.in. z prof. Piotrem Glińskim, Mariuszem Błaszczakiem, Mariuszem Kamińskim, Jarosławem Gowinem i Antonim Macierewiczem. Dotychczas, jak zapewniała sama Szydło, kandydatem na szefa MON był lider Polski Razem Jarosław Gowin. W ostatnich dniach jednak w mediach pojawiły się spekulacje, że resort obrony może objąć Macierewicz, a Gowin otrzyma inny resort, np. nauki i szkolnictwa wyższego. B. szef CBA Mariusz Kamiński miałby zostać koordynatorem służb specjalnych, Błaszczak wymieniany jest jako kandydat na szefa MSW. Jako kandydatów do nowego rządu politycy PiS wymieniają europosła Marka Gróbarczyka (resort gospodarki morskiej), posła Andrzeja Adamczyka (infrastruktura) oraz posła Piotra Naimskiego (energetyka).

 

PAP

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie