Przeciętny Polak planuje wydać średnio 820 zł na święta Bożego Narodzenia

Biznes
Przeciętny Polak planuje wydać średnio 820 zł na święta Bożego Narodzenia
Provident

68 proc. badanych liczy, że znajdzie pod choinką prezent. 21 proc. nie ma takich oczekiwań. Na najdroższy prezent mężczyźni chcą wydać więcej (190 zł) niż kobiety (170 zł).

W przypadku osób, które deklarują, że wystarcza im pieniędzy tylko na podstawowe potrzeby, aż 47 proc. nie spodziewa w tym roku wigilijnego podarunku – tak wynika z badania PBS dla firmy Provident.


Polacy zapytani o możliwość otrzymania prezentu o wartości do 200 zł najczęściej wskazywali na odzież (21 proc.), kosmetyki (20 proc.) i elektronikę (17 proc.). Na dalszych miejscach wymieniali biżuterię (13 proc.) i alkohol (6 proc.). Płyty z muzyką i książki chciałoby dostać tylko 6 proc. ankietowanych.


Z badania wynika, że największą szansą na trafiony prezent w przypadku kobiet są kosmetyki (25 proc.) lub biżuteria (23 proc.). Mężczyźni natomiast najbardziej ucieszą się z elektroniki i odzieży (odpowiednio 28 i 21 proc.). Kobiecie raczej nie należy kupować alkoholu - tylko 0,1 proc. z nich chciałoby go dostać. Dla porównania, wśród mężczyzn aż 12 proc. wskazało właśnie na butelkę z mocniejszym trunkiem.


- Kobiety planują wydać na najdroższy prezent średnio 170 zł, natomiast mężczyźni o 20 zł więcej. Można zatem powiedzieć, że mężczyźni skłonni są głębiej sięgnąć do portfela, a jednocześnie oczekują tańszego prezentu – skomentował wyniki ankiety Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.

 

17 proc. pytanych przeznaczy na wydatki świąteczne i prezenty do 400 zł., 12 proc. liczy się w wydatkami powyżej 1000 zł.

 

Badanie zrealizował PBS w dniach 23-25.10.2015 roku na ogólnopolskiej próbie 1000 osób w wieku 15+.

 

Polsat News

 

Piotr Wardziak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie