Piłkarze jednej z najbogatszych lig oszczędzają na dentyście

Sport
Piłkarze jednej z najbogatszych lig oszczędzają na dentyście
Flickr.com/Wonderlane/CC BY 2.0

Popularne powiedzenie piłkarskie "gryźć trawę", nabiera nowego znaczenia. Naukowcy przebadali 187 piłkarzy m.in Premier League. Odkryli rzecz przerażającą - prawie 40 procent piłkarzy zawodowych w Anglii i Walii ma próchnicę. W niektórych przypadkach stan zębów jest na tyle poważny, że może mieć wpływ na skuteczność zawodników - wynika z badań opublikowanych w "British Journal of Sports Medicine".

Ian Needleman z londyńskiego Eastman Dental Institute oraz sześciu dentystów sprawdziło zęby i dziąsła u 90 proc. zawodników każdej drużyny. Badani odpowiadali również na pytania dotyczące wpływu chorób zębów na życie zawodowe i prywatne.

 

Wyniki badań ujawniły bardzo zły stan uzębienia piłkarzy: 37 proc. miało próchnicę, ponad 50 proc. - erozję zębów, czyli rozmiękczenie szkliwa i utratę twardych tkanek wskutek działania kwasów z pożywienia, napojów lub z żołądka, a 5 proc. cierpi na nieodwracalne choroby dziąseł. Blisko 75 proc. odwiedziło po raz ostatni dentystę przed rokiem.

 

Ośmiu na dziesięciu zawodników miało symptomy choroby dziąseł, a u 75 proc. połowa zębów była w złym stanie. W czasie badań jeden na sześciu piłkarzy skarżył się na ból w jamie ustnej.

 

- Ponadto odkryliśmy u niektórych piłkarzy infekcję zębów mądrości, co może być bardzo wyniszczające i bolesne - powiedział agencji AFP profesor Needleman. Wywiady lekarskie z piłkarzami dały następujące wyniki: blisko 50 proc. "niepokoi się" o stan zębów, 20 proc. stwierdziło, że ma to wpływ na ich jakość życia, natomiast 7 proc. uznało, że ten problem odbija się także na ich występach na boisku.

 

W przeszłości wielu piłkarzy ekstraklasy angielskiej, m.in. napastnik Arsenalu Robin van Persie (obecnie Fenerbahce Stambuł) i pomocnik Chelsea Florent Malouda (obecnie FC Metz), przyznało, że wróciło do formy dopiero po usunięciu zębów mądrości (ósemek).

 

Zaskakująca jest konkluzja badań: mimo że piłkarze zawodowi są grupą dobrze zarabiającą, to ich stan zębów jest gorszy niż średnia wśród młodych ludzi w Wielkiej Brytanii.

 

PAP

Az

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze