Nietypowe obchody 11 listopada. Nagie kobiety będą czytać teksty wokół tematyki tego święta

Kultura
Nietypowe obchody 11 listopada. Nagie kobiety będą czytać teksty wokół tematyki tego święta
Betty Q/Naked Girls Reading/fot. Anna Wojtecka FOTTOO.PL

- Nie będziemy wzbudzały kontrowersji. Nie ma nic piękniejszego niż kobieta i literatura – powiedziała polsatnews.pl inicjatorka i producentka akcji Betty Q. Pierwsze spotkanie z cyklu Naked Girls Reading odbędzie się w Święto Niepodległości 11 listopada.

Producentką polskiej edycji Naked Girls Reading jest Betty Q, performerka i nauczycielka burleski. Wraz z nią na scenie warszawskiego kluboteatru Dzika Strona Wisły, podczas pierwszego spotkania nazwanego "Czytamy niepodległość", wystąpią jej uczennice: Lola Noir i Juicy Jane, a także Mona Barocco – prywatnie śpiewaczka operowa. Za dobór literatury odpowiada Marta Konarzewska, polonistka, krytyczka i scenarzystka.


Przekrój tytułów będzie szeroki. Oprócz kobiecej strony literatury – dzienników Nałkowskiej czy Virginii Woolf, pojawią się także… odezwy Piłsudskiego. – Chcemy poruszyć ogólnie temat niezależności, wolności i wyzwolenia – mówi nam Betty Q. – Ważna jest dla nas perspektywa kobiet w tamtych czasach. To, jak wpłynęły na niepodległość, jak walczyły, bo przecież nie wierzymy, że tylko siedziały w domach i gotowały – mówi inicjatorka akcji.


Inny sposób na świętowanie


– Nie dotarły do mnie żadne negatywne sygnały. Ludzie chcą takiej formy świętowania niepodległości, godnej, bez zawieruchy – tłumaczy Betty Q i mówi, że zasypała ją lawina rezerwacji. – Jeżeli ktoś przyjdzie, żeby popatrzeć na cycki, a przy okazji posłucha dobrej literatury, to bardzo dobrze, o to nam chodzi. Wiemy, jak kiepsko jest z czytelnictwem w naszym kraju – dodaje.


O akcji wypowiedziała się także pisarka Sylwia Chutnik – Betty Q i jej dziewczyny walczą ze stereotypem, że "goła baba" nie może być zabawna i intelektualna.


Warszawa trzecim miastem w Europie


Naked Girls Reading to projekt, który powstał w 2008 roku w Chicago. Do tej pory akcja odbywała się w 18 miastach świata i dwóch w Europie – Londynie i Rzymie. Teraz Polska dołącza do tego grona.


"Czytamy niepodległość" z cyklu Naked Girls Reading odbędzie się 11 listopada o 19:00 w kluboteatrze Dzika Strona Wisły.

przep
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie