Kopernik z bezpłatną wystawą w planetarium

Technologie
Kopernik z bezpłatną wystawą w planetarium
Centrum Nauki Kopernik

"Patrz: Ziemia" to tytuł stałej, bezpłatnej wystawy w planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, która zostanie otwarta w czwartek. Centrum postanowiło w ten sposób uczcić pięciolecie powstania.

Wystawa "Patrz: Ziemia" pozwala spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów i poznać urządzenia, pracujące dla nas na orbicie. Zwiedzając ją, można wyjrzeć przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odebrać sygnał amerykańskiego satelity, przymierzyć skafander astronauty i opracować własną prognozę pogody. Jak na kosmiczną ekspozycję przystało, otworzy ją prawdziwy łazik marsjański.

 

Wegetacja roślin z satelity


Zgromadzono na niej 20 eksponatów, ulokowanych na trzech piętrach planetarium. Całość podzielona jest na dwie części.

Pierwsza dotyczy kosmicznych obserwacji i możliwości ich wykorzystania. Wielu rzeczy nie widać z naszej ziemskiej perspektywy. By je dostrzec, trzeba spojrzeć z góry. Na wystawie można popatrzeć na Ziemię "oczami" różnych satelitów. W ten sposób  sprawdza się stan atmosfery i oceanów, prognozuje pogodę, przewiduje potencjalne pożary lasów, czy ocenia aktualne stadium wegetacji roślin.

 

Skąd astronauci biorą wodę


Druga część wystawy skupia się na technologiach wykorzystywanych do obserwacji Ziemi z kosmosu. Można tu odkryć tajniki działania systemu nawigacji satelitarnej GPS i dowiedzieć się, skąd astronauci biorą wodę i jak korzystają z kosmicznej toalety. Kilka eksponatów przybliża pracę osób pozyskujących i analizujących dane satelitarne.


Warszawskie Centrum Nauki Kopernik zapowiada też duże zmiany, choć na razie nie ujawnia jakie. - Pierwszą z nich jest stała, bezpłatna wystawa w planetarium – informuje Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik.

grzel
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie