Od przyszłego roku wyższe kary za brak polisy OC

Biznes
Od przyszłego roku wyższe kary za brak polisy OC
PAP/Grzegorz Michałowski
Wypadek drogowy

Kierowcy złapani bez polisy OC będą musieli od stycznia 2016 roku głębiej sięgnąć do kieszeni. Właściciele samochodów osobowych zapłacą 3700 zł, a ciężarówek – 5550 zł. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że OC muszą też wykupić właściciele aut niesprawnych i nieużytkowanych.

Z szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że ok. 1 proc. pojazdów jeżdżących po polskich drogach, czyli prawie 250 tysięcy aut, nie jest ubezpieczonych od odpowiedzialności cywilnej. Obecnie kara dla właściciela auta osobowego wynosi 3500 zł, ciężarowego - 5250 zł.

 

Zapominają zapłacić 

 

Według funduszu, głównym powodem braku OC nie jest unikanie zakupu obowiązkowych polis, lecz najzwyklejszy brak pamięci. - "Aż 40 proc. samochodów jeżdżących bez OC straciło ochronę wskutek nieopłacenia w terminie którejś z rat składki. W takiej sytuacji polisa wygasa automatycznie, z czego jej posiadacze zwykle nie zdają sobie sprawy" - głosi komunikat funduszu.

 

Następne 33 proc. aut nie ma ważnej polisy, gdyż wygasło ubezpieczenie opłacone przez poprzedniego właściciela. Kolejne 13 proc. to przypadki, gdy polisę wykupiono już po dacie pierwszej rejestracji w kraju. Wreszcie 11 proc. aut ze wspomnianego ćwierć miliona nie ma OC, gdyż są niesprawne i nieużytkowane, a ich właściciele byli przekonani, że w takich wypadkach OC nie jest obowiązkowe.

 

Fundusz nie wyklucza, że jedynie w wypadku 3 proc. aut bez polisy można podejrzewać, że ich właściciele świadomie lekceważą obowiązek ubezpieczenia pojazdu.

na
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie