Szwajcaria chce kupić dla uchodźców domy od IKEI

Świat
Szwajcaria chce kupić dla uchodźców domy od IKEI
bettershelter.org

Władze planują zakup 200 domów, które postawione zostaną w przyszłym roku. Będzie mogło w nich czasowo zamieszkać ok. 300 osób. Szwedzka IKEA ma już gotowe domy, proste do składania. Opracowane w ramach programu "Better Shelter" spełniają standardy stawiane przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

W ten sposób Szwajcaria zamierza rozwiązać problem z zakwaterowaniem uchodźców, których część ma przyjąć zgodnie z decyzją Unii Euripejskiej.

 

Składany w 4 godziny

 

Złożony dom mieści się w dwóch dużych kartonach. Do zestawu dołączona jest oczywiście instrukcja jego składania. Projektanci z IKEA stworzyli konstrukcję, która posiada drzwi z zamkiem, okna, wentylację oraz system baterii słonecznych, zapewniających elektryczność. Ich cena to 1000 euro, a złożenie ma zajmować tylko 4 godziny. Powierzchnia mieszkalna wynosi zaledwie 17,5 m2, ale zaprojektowano ją tak, by z domu mogło korzystać 5 osób.

 

Dom uchodźców


Dwieście takich budynków zamierza kupić szwajcarski kanton Argowia, przeszły już tam wstępne testy.


UNHCR w ramach programu "Better Shelter" ("Lepsze Schronienie") już korzysta z domów IKEI. Pierwsze tego typu budynk, stanęły w obozach dla uchodźców w Iraku i Etiopii.

 

Polsat News

PTRW

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze