Samorząd Gdyni nie patrzy na wiek. Nawet niemowlak może oddać głos ws. budżetu

Polska
Samorząd Gdyni nie patrzy na wiek. Nawet niemowlak może oddać głos ws. budżetu
Flickr.com/Paul Inkles/CC BY 2.0

Parking czy żłobek, a może plac zabaw? Prawie 4,6 mln zł znajduje się w puli drugiej edycji gdyńskiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogą wybierać wśród 179 zgłoszonych projektów dotyczących głównie rekreacji i remontów ulic oraz chodników. W Gdyni do głosowania dopuszczone są nawet niemowlaki.

Gdyński samorząd zdecydował, że lokalny budżet partycypacyjny zostanie rozdzielony pomiędzy 22 dzielnice, z których składa się miasto. Każdej z dzielnic przypisano określoną pulę środków.

 

- Wielkość puli jest uzależniona m.in. od liczby mieszkańców dzielnicy oraz obszaru, jaki ona obejmuje - powiedziała Bogna Filipowicz z Działu Innowacji Społecznych Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, który to dział zajmuje się organizacją głosowania na gdyński budżet partycypacyjny.

 

Głosowanie na projekty, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku kalendarzowym, rozpoczęło się 25 października a zakończy się 4 listopada.

 

Gdynianie mogą wybierać pomiędzy 179 projektami, które przeszły weryfikację. Propozycje dotyczą m.in zadań z czterech kategorii: estetyzacji otoczenia, rekreacji, zmian w ruchu drogowym oraz inwestycji i remontów w przestrzeni publicznej (z wyłączeniem budynków).

 

Każdy, niezależnie od wieku

 

Od wielu polskich miast, w których realizowany jest budżet obywatelski, ten gdyński odróżnia m.in. fakt, że w wyborze projektów do realizacji może brać udział każdy mieszkaniec niezależnie od wieku: do oddania głosu wystarczy PESEL.

 

Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Michał Guć powiedział, że z ograniczenia wiekowego zrezygnowano po długiej dyskusji. - Padały pomysły, aby głosować mogły osoby, które ukończyły 16 lub 13 lat. Ktoś inny przekonywał, że jego 10-letnie dziecko jest już na tyle świadome, że mogłoby zagłosować wspólnie z rodzicami - dodał Guć. Ostatecznie, zdecydowano się nie przyjmować cezury wiekowej kierując się dwoma „prorodzinnymi” założeniami. - Dając rodzicom bardzo małych dzieci możliwość oddania głosu w ich imieniu, wzmacniamy głos rodzin: rodzice maluchów mogą za nie zagłosować np. na plac zabaw w okolicy domu. Z kolei rodzice nieco starszych dzieci sami mogą zdecydować, kiedy i jak zaangażować je w głosowanie - powiedział Guć dodając, że on sam nie widzi żadnych przeciwwskazań, by odpowiednio przygotowany 7-latek mógł samodzielnie oddać głos.

 

- Mamy bardzo pozytywny oddźwięk dotyczący zaangażowania dzieci zarówno w samo głosowanie, jak i w pomysły na projekty czy akcje promujące poszczególne inicjatywy - powiedział Guć.

 

W ubiegłym roku, w głosowaniu na pierwszy historii Gdyni budżet obywatelski, frekwencja wyniosła około 17 procent. W głosowaniu wzięło udział w sumie prawie 41 tys. osób, w tym prawie 1,6 tys. dzieci, 6,8 tys. młodzieży szkolnej, prawie 28 tys. dorosłych i 4,5 tys. seniorów.

 

PAP

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie