Ponad tysiąc skarg na mobbing. W ciągu dziewięciu miesięcy

Polska
Ponad tysiąc skarg na mobbing. W ciągu dziewięciu miesięcy
Flickr/Juan Charvet
Mobbing

Szykanowanie, poniżanie, gnębienie oraz niemerytoryczne krytykowanie sposobu wykonywania pracy. Do Państwowej Inspekcji Pracy od stycznia do końca września wpłynęło 1200 skarg dotyczących mobbingu.

Osoby skarżące zgłaszały najczęściej zarzut niewłaściwego traktowania przez pracodawcę - szykanowania, poniżania, gnębienia oraz krytykowanie sposobu wykonywania pracy, dyskredytowania pracownika w obecności innych osób, obarczania obowiązkami niemożliwymi do wykonania bądź zlecania pozornie pilnych zadań, które później okazują się nieprzydatne.

 

Jak dodała Anna Jaworska z Państwowej Inspekcji Pracy  nierzadko każde krytyczne stanowisko pracodawcy wobec pracownika było odbierane jako mobbing. Jednocześnie podkreśliła, że postępowanie kontrolne PIP koncentruje się w pierwszej kolejności na sprawdzeniu, czy w pracy są przyjęte procedury antymobbingowe, czy pracownik o nich wiedział i z nich skorzystał.

 

Sądy mają problem ze sprawami o mobbing

 

Katarzyna Kędziora z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego stwierdziła, że obserwuje braki w wiedzy na temat mobbingu czy dyskryminacji wśród prawników i sędziów.

 

- Sędziowie też są podatni na uprzedzenia czy stereotypy - zauważyła. Jako przykład podała dwie bardzo podobne sprawy o mobbing wobec kobiety i mężczyzny ze względu na ich orientacje seksualną. W jednej sąd uznał argumenty skarżącego, w drugiej nie, wskazując, że o kwestiach prywatnych, bliskich relacjach z innymi nie mówi się w pracy. Jak mówiła Katarzyna Kędziora, takie podejście do sprawy jest dyskryminujące, bo wiele osób heteroseksualnych mówi w pracy o swoim życiu prywatnym, ma na biurku zdjęcia bliskich itp. i nikt na to nie reaguje w niewłaściwy sposób.

 

Kędziora zwracała też uwagę na orzeczenia sądów dotyczące roszczeń za mobbing. Według niej sądy liczą szkody materialne, zaś bardzo niechętnie szacują rekompensatę za krzywdę moralną, a gdyby to robiły, miałoby to charakter odstraszający.   

 

Przepisy dotyczące mobbingu pojawiły się w polskim kodeksie pracy w 2004 roku. Zgodnie z nimi, mobbingiem jest m.in. działanie polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

 

PAP

 

Piotr Wardziak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie