Izrael: minimum trzy lata więzienia za rzucanie kamieniami w wojskowych i cywilów

Świat
Izrael: minimum trzy lata więzienia za rzucanie kamieniami w wojskowych i cywilów
PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Uchwalona przez izraelski parlament ustawa jest odpowiedzią na trwającą od początku października falę przemocy w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zgodnie z nowymi przepisami, sędziowie nie będą mogli orzekać kar w zawieszeniu. ”Chyba że w wyjątkowych okolicznościach”, których ustawa jednak nie precyzuje.

Ustawa, przyjęta w nocy z poniedziałku na wtorek,  ogranicza jednocześnie pomoc socjalną dla rodziców nieletnich skazanych za "przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu, obrzucanie kamieniami z powodów nacjonalistycznych czy w ramach działalności terrorystycznej". Zasiłki mają być wstrzymane na czas pobytu w więzieniu.

 

Demonstracja gniewu

 

Aby zademonstrować swój gniew, Palestyńczycy obrzucają kamieniami członków izraelskich sił bezpieczeństwa i izraelskich cywilów poruszających się samochodami po okupowanym Zachodnim Brzegu i Jerozolimie Wschodniej, zaanektowanej przez Izrael arabskiej części Jerozolimy.

 

We wrześniu Netanjahu "wypowiedział wojnę" osobom rzucającym kamienie po śmierci 65-letniego Izraelczyka, który stracił kontrolę nad samochodem obrzuconym przez Palestyńczyków w Jerozolimie Wschodniej.

 

PAP

mrad
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie