Finlandia obawia się terrorystów wśród imigrantów

Świat
Finlandia obawia się terrorystów wśród imigrantów
Pixabay
Helsinki

Fiński wywiad (FSIS) w wydanym we wtorek oświadczeniu podał, że wraz ze znaczącym wzrostem liczby migrantów ubiegających się o azyl w Finlandii zwiększyło się zagrożenie terroryzmem. Poziom zagrożenia podniesiono z "bardzo niskiego" do "niskiego".

Fiński wywiad (FSIS) poinformował we wtorek o podwyższeniu stanu zagrożenia terroryzmem z poziomu "bardzo niskiego" do "niskiego". W oświadczeniu podano, że zmiana ma związek ze znaczącym wzrostem liczby imigrantów ubiegających się o azyl w Finlandii.

 

Fiński wywiad ogłosił, że monitoruje w tej chwili 300 osób podejrzanych o kontakty z islamskimi grupami zbrojnymi. Zdaniem FSIS członkowie takich grup znajdują się wśród około 25 tysięcy uchodźców przybyłych w tym roku do Finlandii. Według fińskiego wywiadu, spośród osób, które niedawno wyjechały z Finlandii i przyłączyły się do grup dżihadystycznych, głównie w Syrii, 15 zginęło, a 20 wróciło z powrotem do Finlandii.

 

FSIS podkreśla, że rosnąca liczba uchodźców wytworzyła antyimigrancką atmosferę i znacznie wzrosło zagrożenie przestępstwami na tle nienawiści. Od końca lata w Finlandii odbyło się wiele antyimigranckich demonstracji, a ośrodki dla migrantów stały się celem ataków.

 

"Fińskie organizacje ekstremistyczne wyraźnie się uaktywniły i istnieje konkretne zagrożenie" - powiedział telewizji YLE minister spraw wewnętrznych Petteri Orpo.

 

Finlandia spodziewa się w tym roku łącznie 30-35 tysięcy uchodźców, którzy będą chcieli ubiegać się o azyl. W roku ubiegłym starało się o to 3 tys. 600 osób.

 

źródło: PAP

na
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie