Średnio co pięć dni ginie dziennikarz

Świat
Średnio co pięć dni ginie dziennikarz
Flickr/James/CC BY-SA 2.0

Ponad 700 dziennikarzy zginęło od 2006 roku w związku z wykonywaną pracą. Tylko w 2013 i 2014 roku życie straciło 178 przedstawicieli prasy - zaalarmował w poniedziałek komitet ds. UNESCO.

Przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Zakończenia Bezkarności Popełniania Zbrodni Wobec Dziennikarzy sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon podkreślił, że "średnio co pięć dni dziennikarz ginie z powodu pracy, którą wykonuje". Ki-moon przypomniał, że tylko 7 proc. zabójstw dziennikarzy zostaje wyjaśnionych.

 

Z danych UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) wynika, że w ostatnich dwóch latach najbardziej niebezpiecznym regionem dla dziennikarzy stały się kraje arabskie, gdzie zginęło 54 reporterów, a następnie Ameryka Łacińska i region Karaibów (51 zabitych) oraz Azja i region Pacyfiku (30).

 

Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa zaapelowała do państw zrzeszonych w tej organizacji, by zadbały o ściganie przestępstw przeciw dziennikarzom. - Kiedy dziennikarze są atakowani i giną podczas wykonywania swojej pracy, należy wykorzystać wszystkie dozwolone prawem środki w celu ujęcia i ukarania sprawców - zaznaczyła.

 

Tegoroczne obchody poświęcone były głównie dwóm francuskim dziennikarzom zamordowanym w Mali w październiku 2013 r.

 

UNmultimedia.org/ PAP

po

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze