Najstarsze drzewo w Wielkiej Brytanii zmienia... płeć

Technologie
Najstarsze drzewo w Wielkiej Brytanii zmienia... płeć
Flickr/Peter/CC BY 2.0

Rosnący w Szkocji cis, liczący być może nawet pięć tysięcy lat i z tego powodu uważany za najstarsze drzewo w Wielkiej Brytanii i jedno z najstarszych w Europie, zaczął zmieniać płeć - podała w poniedziałek AFP.

Cis należy do roślin dwupiennych, co oznacza, że na jednym drzewie występują albo żeńskie albo męskie organy rozrodcze - ma to zapobiec samozapyleniu. Cis rosnący na cmentarzu w Fortingall w środkowej Szkocji dotąd był uważany za osobnika męskiego, ale ostatnio zauważono na jednej z gałęzi charakterystyczne czerwone owoce, właściwe dla osobników żeńskich.


- To zjawisko rzadkie i nie do końca wyjaśnione - powiedział Max Coleman, botanik z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Edynburgu.


Przemiany zachodzące w wiekowym cisie mają być teraz przedmiotem wnikliwej obserwacji botaników.


Cis z Fortingall jest powszechnie uważany za najstarsze drzewo Wielkiej Brytanii, choć jego wiek jest trudny od określenia, ponieważ w środku drzewo jest spróchniałe. Uważa się, że może mieć od dwóch do pięciu tysięcy lat. Od XVIII wieku drzewo jest otoczone ochronnym murem, który chroni je przed zniszczeniem przez ludzi, ale poza tym nic mu nie zagraża i zdaniem botaników drzewo będzie jeszcze rosło wiele wieków.


PAP

grzel
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie