"...za to, że byli Polakami". Ofiary komunistycznych zbrodni będą upamiętnione

Polska

Instytut Pamięci Narodowej po raz siódmy organizuje projekt edukacyjny "Kamienie Pamięci". Ma on na celu propagowanie wiedzy o osobach, które były ofiarami komunistycznych zbrodni sądowych, a ich historia została zapomniana.

Tegoroczna edycja projektu ma podtytuł „…za to, że byli Polakami…”. To nawiązanie do słów napisanych na kartce i znalezionych w mogile Mieczysława Bujaka, którą zespół kierowany przez dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN odnalazł  na  więziennych wrocławskiego Cmentarza Osobowickiego.

 

Rodzina Bujaka tuż po jego śmierci w latach 50. XX w. doprowadziła do potajemnej ekshumacji. Siostra zamordowanego żołnierza napisała kartę ze słowami o bracie i umieściła ją w zalakowanej. Ostatnie zdanie brzmiało: „Aresztowany dnia 10 września 1950 r. w czasie powrotu z poligonu i rozstrzelany dnia 30 sierpnia 1951 r,. za to że był Polakiem”. Butelka ta została odnaleziona w jamie grobowej podczas prac ekshumacyjnych kierowanych przez Szwagrzyka w 2006 r.

 

Zadaniem uczestników  będzie znalezienie osób, które padł ofiarą komunistycznej zbrodni sądowej, a ich historia, a często również miejsce pochówku, zostało zapomniane. Uczestnicy mogą zgłaszać propozycje swoich prac do 30 stycznia 2016 r., do końca marca powinni przedstawić gotowe prace, a finał projektu odbędzie się w maju. Uczestnicy mogą zorganizowac wystawe poświęconą wybranej postaci, debatę, rekonstrukcje historyczną lub stworzyć stronę internetową czy notki w Wikipedii. IPN liczy ,że uczestnicy dotrą do nieznanych informacji o osobach represjonowanych przez reżim komunistyczny.

 

Do tej pory odbyło się sześć edycji projektu „Kamienie pamięci”, każda z innym podtytułem. Były to na przykład: „Znajdź Bohatera Września ‘39”; „Sierpień ‘80”; „Historie Żołnierzy Wyklętych”; czy „Nauczyciele Historii Prawdziwej”.

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie