Papież: święci są wzorami do naśladowania

Świat
Papież: święci są wzorami do naśladowania
PAP/EPA/ANGELO CARCONI

W uroczystość Wszystkich Świętych papież Franciszek powiedział wiernym w niedzielę podczas południowego spotkania w Watykanie, że duchowo jednoczy się ze wszystkimi, którzy tego dnia modlą się przy grobach swych bliskich na całym świecie.

Przed modlitwą na Anioł Pański papież podkreślił, że dzień Wszystkich Świętych przypomina, że wszyscy oni są wzorami do naśladowania. Ale - dodał - nie chodzi tylko o tych kanonizowanych, ale i o "świętych z sąsiedztwa". To ci ludzie - stwierdził - podejmują "wysiłek praktykowania Ewangelii w codzienności ich życia".

 

"Takich świętych spotkaliśmy i my; może mamy kogoś takiego w rodzinie albo wśród przyjaciół i znajomych. Musimy być im wdzięczni, a przede wszystkim musimy być wdzięczni Bogu za to, że nas nimi obdarzył" - mówił Franciszek.

 

"Naśladowanie ich gestów miłości i miłosierdzia to trochę jak uwiecznienie ich obecności w tym świecie. W istocie te gesty ewangeliczne jako jedyne opierają się zniszczeniu śmierci" - powiedział papież. Wymienił wśród nich akt czułości, szczodrości, czas spędzony z kimś, by go wysłuchać, wizytę, dobre słowo, uśmiech.

 

Franciszek mówił, że w niedzielne popołudnie uda się na rzymski cmentarz Verano, gdzie odprawi mszę za zmarłych.

 

Zwracając się do wiernych wyraził zaniepokojenie wzrostem napięcia w Republice Środkowoafrykańskiej, którą ma odwiedzić pod koniec listopada podczas swej pierwszej wizyty w Afryce, obejmującej też Kenię i Ugandę. Do stron konfliktu w Republice Środkowoafrykańskiej zaapelował o położenie kresu przemocy.

 

Wyrażając nadzieję na to, że będzie mógł złożyć wizytę w tym kraju, Franciszek ogłosił, że 29 listopada otworzy Drzwi Święte w katedrze w stolicy, Bangi. Będzie to znak, jak zaznaczył, jego bliskości z cierpiącym z powodu konfliktu narodem Republiki i zachęta, by był świadkiem miłosierdzia i pojednania. Będą to zatem pierwsze Drzwi Święte, które papież otworzy na ponad tydzień przed uroczystą inauguracją Roku Miłosierdzia podczas mszy w Watykanie 8 grudnia.

 

Watykaniści zwracają uwagę na to, że zapowiadając swą wizytę w Republice Środkowoafrykańskiej papież mówił o "nadziei" na nią. Wcześniej media informowały o pogróżkach pod adresem watykańskiej delegacji, która przebywała w Bangi w ramach przygotowań do papieskiej podróży.

 

PAP

Luq

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze