Korea Płd., Chiny i Japonia zacieśniają współpracę gospodarczą

Biznes
Korea Płd., Chiny i Japonia zacieśniają współpracę gospodarczą
PAP/EPA/JUNG YEON-JE / POOL

Przywódcy państw zapowiedzieli w niedzielę w Seulu podjęcie starań o bliższą integrację ekonomiczną. Ogłosili też, że wznowią coroczne spotkania, które nie odbywały się od 2012 roku z powodu napięć między krajami. Oznacza to powrót do negocjacji ws. rozwoju regionalnego i bogactw naturalnych Morza Południowochińskiego.

Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie oraz premierzy Chin Li Keqiang i Japonii Shinzo Abe rozmawiali w Seulu podczas pierwszego od trzech lat spotkania na szczycie tych trzech państw. Po zakończeniu rozmów, podczas wspólnej konferencji prasowej południowokoreańska prezydent ogłosiła, że trzy kraje podejmą współpracę, aby zakończyć negocjacje w sprawie Regionalnego Wszechstronnego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP).

 

"Chcemy nadać wzrostowi gospodarczemu nowy impet"

 

- Zgodziliśmy się, że będziemy rozszerzać współpracę gospodarczą i społeczną na rzecz wspólnego dobrobytu Azji Północno-Wschodniej, a także zacieśniać współpracę trójstronną, by nadać wzrostowi gospodarczemu nowy impet - powiedziała Park. Premier Japonii dziękował jej za inicjatywę wznowienia, po ponad trzyletniej przerwie, trójstronnego forum. Ocenił je jako "przełom dla regionu".

 

Rzecznik rządu Japonii poinformował, że Tokio, Pekin i Seul będą zmierzać do podjęcia rozmów w spornych kwestiach dotyczących bogactw naturalnych Morza Południowochińskiego. Kraje te mają też zamiar wdrożyć jak najszybciej mechanizmy pozwalające na sprawną komunikację między ich siłami zbrojnymi. Ponadto uzgodniono, że na początku przyszłego roku rozpocznie się "dialog gospodarczy na wysokim szczeblu" - dodał rzecznik japońskiego rządu.

 

Stosunki między Tokio a ich azjatyckimi sąsiadami popsuły się bardzo, gdy urząd premiera Japonii objął w 2012 roku Shinzo Abe. Wielu Koreańczyków i Chińczyków postrzegało jego niektóre posunięcia jako próbę wybielania historii Japonii i zlekceważenia okrucieństw, jakich dopuściła się armia tego kraju podczas kolonizacji Korei i inwazji na Chiny w pierwszej połowie XX wieku.

 

 

BBC, PAP, Twitter/cctvnews

po

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze