Ekstraklasa: Legia przełamała niemoc; Lech zwolnił tempo

PAP/Adam Warżawa

Lider piłkarskiej ekstraklasy Piast Gliwice wygrał u siebie w 14. kolejce z Zagłębiem Lubin 2:0. Na drugie miejsce, po wyjazdowym zwycięstwie nad Lechią Gdańsk 3:1, awansowała Legia Warszawa. Mistrz kraju Lech Poznań zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1.

Gliwiczanie, którzy w dwóch poprzednich meczach zdobyli tylko jeden punkt, wrócili na zwycięski szlak dzięki Josipowi Barisicowi. Chorwat zdobył obie bramki w sobotnim meczu z beniaminkiem z Lubina.

Obecnie Piast ma 31 punktów i o osiem wyprzedza nowego wicelidera Legię oraz Pogoń Szczecin.

Warszawski zespół pokonał w Gdańsku Lechię 3:1. Spotkanie miało wiele podtekstów. Choćby taki, że w przedostatniej kolejce poprzedniego sezonu bezbramkowy remis pomiędzy tymi zespołami miał duży wpływ na utratę tytułu mistrzowskiego przez Legię. W obecnym sezonie warszawski klub miał jednak przewagę psychologiczną nad Lechią. Kilka tygodni temu pokonał ekipę z Trójmiasta 4:1 w 1/8 finału Pucharu Polski.

W gdańskim zespole występuje trzech byłych legionistów - Jakub Wawrzyniak, Ariel Borysiuk i Daniel Łukasik. W Gdańsku doszło do spotkania dwóch zagranicznych trenerów - Niemca Thomasa von Heesena z Rosjaninem Stanisławem Czerczesowem. Obaj przejęli swoje zespoły w trakcie rundy jesiennej.

Po meczu, co zrozumiałe, smutniejszą minę miał ten pierwszy.

- W starciu z taką drużyną jak Legia, która ma wielu doświadczonych zawodników, nie można popełniać tylu błędów - przyznał szkoleniowiec Lechii.

Ozdobą sobotniego starcia była pierwsza bramka spotkania, zdobyta w 31. minucie przez Guilherme. Na 2:0 podwyższył w 50. minucie Nemanja Nikolic (16. trafienie w sezonie), po fatalnym błędzie bramkarza Marko Marica. Wprawdzie chwilę później kontaktową bramkę zdobył Aleksandar Kovacevic, ale w 59. minucie wynik na 3:1 dla gości ustalił Tomasz Jodłowiec.

Ciekawie - mimo dalekich miejsc drużyn w tabeli - zapowiadało się również sobotnie spotkanie we Wrocławiu, gdzie czternasty przed tą kolejką Śląsk zremisował z przedostatnim w tabeli, broniącym tytułu Lechem 1:1. Gospodarze prowadzili do przerwy po golu Flavio Paixao, wyrównał w 60. minucie były gracz Jagiellonii Białystok Maciej Gajos.

Taki wynik oznacza, że niepokonany na stanowisku trenera Lecha - licząc wszystkie rozgrywki - pozostaje Jan Urban, który 12 października zastąpił Macieja Skorżę.

Obecnie "Kolejorz" ma 10 punktów, o jeden więcej od Górnika Zabrze, który w piątek zremisował na wyjeździe 1:1 z dotychczasowym wiceliderem, Pogonią (obecnie trzecią w tabeli). Tymczasem Śląsk nie wygrał sześciu ostatnich spotkań ligowych, cztery z nich przegrywając.

Kolejkę zakończą dwa poniedziałkowe spotkania (na niedzielę nie zaplanowano żadnych meczów). Korona Kielce podejmie Termalicę Bruk-Bet Nieciecza, natomiast Podbeskidzie Bielsko-Biała zagra u siebie z Jagiellonią Białystok.