W chińskich fabrykach roboty zastępują ludzi

Biznes
W chińskich fabrykach roboty zastępują ludzi
Flickr.com/ Steve Jurvetson

Chińscy producenci chcą zwiększyć tempo i obniżyć koszty produkcji chińscy i coraz częściej decydują się na zastąpić pracowników robotami przemysłowymi. W mieście Dongguan, które znajduje się w centralnych Chinach firma produkująca smartfony niemal całkowicie wyeliminowała robotników.

Firma Changying Precision Technology Company w Dongguan ma zautomatyzowane linie produkcyjne, którymi prudukuje telefony komórkowe. Fabryka używa także smodzielnych maszyn do obróbki oraz automatycznie kierowane pojazdy. Wcześniej pracowało tam 650 osób, a po zautomatyzowaniu zostało ich już tylko 60. Pracownicy głównie monitorują linię produkcyjną, a trzy osoby są odpowiedzialne za kontrolę każdej z taśm. Dyrekcja fabryki zapowiada, że w przyszłości chce zredukowac liczbę pracowników do 20.

 

Trzykrotnie większa wydajność


Produkcja w tej fabryce wzrosła o 162 proc. Dodatkowo robotyzacja nie odbywa się kosztem jakości. Wadliwe wyroby wcześniej stanowiły 25 proc., a teraz jest to poniżej 5 proc.  


W rządowej kampanii "zastępowania robotników robotami" bierze również udział firma Zhengye Technology produkująca maszyny do montażu elektroniki. - Jedna taka maszyna może zastąpić nawet ośmiu żywych pracowników - powiedział Mei Lingliang wicedyrektor firmy. Jak zaznaczył dzięki rządowym planom portfel zamówień na produkowane przez firmę maszyny wzrósł w latach 2012-2015 trzydziestokrotnie.

 

Rozwój automatyki ratuje PKB


Miasto Dongguan to zagłębie produkcji elektroniki, zabawek i innych towarów eksportowych nazywany „światowym warsztatem”. W związku ze słabnącym popytem na chińskie towary na rynkach zagranicznych lokalny rząd od marca prowadzi kampanię pod hasłem "zastąpić robotników robotami". - Celem jest przede wszystkim obniżenie kosztów produkcji - wyjaśnił burmistrz Dongguanu Yuan Baocheng. W latach 2014-2016 miasto przeznaczyło 200 mln juanów (ponad 120 mln zł) na pomoc przedsiębiorstwom w zakupie maszyn. - Mieszkańcy miasta, nie musząc już pracować na takich stanowiskach, będą mogli oddać się przyjemniejszym pracom - podkreślił burmistrz.


Wartość chińskiego eksportu liczona w dolarach zmalała we wrześniu o 3,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego, tymczasem eksport Dongguanu według mera cały czas rośnie.


Między wrześniem 2014 a wrześniem 2015 roku o dotacje w ramach "kampanii robotyzacyjnej" ubiegały się 622 firmy. Dzięki maszynom fabryki mogły zwolnić 38 tys. robotników i obniżyć jednostkowy koszt produkcji średnio o 10,92 proc. - wynika z oficjalnych chińskich danych.


PAP, Economic Times, TechRepublic

wj

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze