Kwesty na ratowanie zabytkowych polskich cmentarzy

Polska

Jak co roku przed nekropoliami w polskich miastach trwają zbiórki pieniędzy na konserwacje i renowacje grobowców. Na warszawskich Powązkach w sobotę i niedzielę po raz 41 Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami zorganizował kwestę. Na cmentarzu była reporterka Polsat News Izabela Paprocka

- Dzięki zbiórkom udało się ocalić wiele niezwykle cennych obiektów na Starych Powązkach, ale wciąż wiele jest do zrobienia - podkreślił Marcin Święcicki, przewodniczący warszawskiego komitetu powązkowskiego. Zaznaczył również, że w ostatnich latach udało się wyremontować całą Aleję Zasłużonych.


Inicjatywę zapoczątkował w 1975 roku publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny Jerzy Waldorff. Twórca warszawskiej kwesty podkreślał, że Powązki, to nie tylko cmentarz, gdyż jest tam "zapisana cała historia Warszawy". W najbliższych planach renowacji ma zostać poddana kaplica rodziny Epsteinów. W przyszłości prace mają objąć również odnowienie i przeniesienie płyty pamiątkowej żołnierzy Insurekcji Kościuszkowskiej i uczestników Powstania Listopadowego do kwatery przy Alei Katakumbowej.


31 października i 1 listopada na Starych Powązkach kwestować będzie 250 osób, głównie aktorów i ludzi kultury, a także ratownicy stołecznego WOPR. Datki będzie można także wrzucać do skarbonki w Muzeum Powstania Warszawskiego.


Przez ostatnie 40 lat dzięki zbiórkom udało się wyremontować ponad 1400 zabytkowych obiektów na Starych Powązkach.


Zbiórka na wileńską nekropolię


W niedzielę na dwóch największych poznańskich cmentarzach 16. raz odbędzie się zbiórka na zabytkowy wileński cmentarz na Rossie. Nekropolia ta jest jedną z najpiękniejszych w Europie i jest związana z historią Wilna, Polski oraz Litwy. To właśnie na tym cmentarzy spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Tegoroczna zbiórka będzie poświęcona odnowieniu kaplicy Edwarda Lewałd-Jezierskiego.


Do tej pory dzięki inicjatywie udało się się zebrać w sumie prawie 460 tys. zł i odnowić kilkanaście zrujnowanych pomników. Organizatorzy jednak podkreślają, że to wciąż kropla w morzu potrzeb.


Podkarpacie zbiera na cele dobroczynne


Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św Brata Alberta organizuje aż na 37 nekropoliach Rzeszowa i w okolicznych miejscowościach zbiórki charytatywne. Ponad tysiąc wolontariuszy będzie zbierać pieniądze na trzy schroniska dla bezdomnych - w Rzeszowie, Jaśle dla mężczyzn i Racławówce dla kobiet. W zeszłym roku towarzystwu udało się zgromadzić w ten sposób prawie 135 tys. złotych.

 

PAP, Polsat News

wj
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie