Włosi masowo wyjeżdżają ze swojego kraju. Ich głównym celem jest Wielka Brytania

Świat
Włosi masowo wyjeżdżają ze swojego kraju. Ich głównym celem jest Wielka Brytania
Flickr.com/Andrew Eland

W zeszłym roku więcej mieszkańców Italii wyjechało na stałe za granicę, niż zamieszkało w niej imigrantów - wynika z raportu imigracyjnego opublikowanego dziś w Rzymie. Prognozy wskazują, że tegoroczne tendencje nie będą lepsze - wciąż wielu Włochów opuszcza kraj w poszukiwaniu pracy. Ich głównym kierunkiem jest Wielka Brytania.

Według danych zawartych w raporcie, z Włoch wyemigrowało 155 tys. mieszkańców, a 92 tys. imigrantów w tym czasie przybyło i osiedliło się w kraju.

 

Z powodu braku pracy emigrują głównie młodzi Włosi. Bezrobocie w ich grupie wiekowej sięga tam ponad 40 proc. W ostatnich latach, liczba osób przed 40-tką, którzy przenieśli się do innego kraju, wzrosła o ok. 80 proc. Przeważnie decydują się na wyjazd do Wielkiej Brytanii.

 

Emigrują jednak nie tylko młodzi ludzie. W poszukiwaniu lepszych życiowych perspektyw, poza granice swojej ojczyzny wyruszają również włoscy emeryci. Przez ostatnie cztery lata liczba emigrantów-emerytów zwiększyła się o 65 proc. Z powodu niewielkich, jak na tamtejsze warunki, emerytur, decydują się głównie na przeprowadzki do krajów, gdzie koszty ich życia będą niższe. Zwykle wybierają Portugalię, Hiszpanię lub kraje Ameryki Południowej.

 

W raporcie zwrócono uwagę na niemal równą liczbę wszystkich włoskich imigrantów na świecie i cudzoziemców, którzy na stałe przybyli do Włoch. Obie grupy liczą po 5 milionów osób. Obcokrajowcy stanowią 8,2 proc. ludności Włoch.


PAP

wj

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze