Skazany bloger z Arabii Saudyjskiej z Nagrodą Sacharowa

Świat
Skazany bloger z Arabii Saudyjskiej z Nagrodą Sacharowa
Manifestacja w obronie Badawiego przed ambasadą Arabii Saudyjskiej w Londynie. Fot.PAP/EPA
Raif Badawi

Laureata wybrał Parlament Europejski, a dokładnie przewodniczący tej instytucji oraz liderzy grup politycznych. Szef PE Martin Schulz zaapelował o zwolnienie wyróżnionego z więzienia. Raif Badawi został skazany i uwięziony w 2014 roku za ośmieszanie islamu w internecie. Otrzymał wyrok 10 lat pozbawienia wolności, tysiąc batów i grzywnę w wysokości ponad 260 tys. dolarów.

Raif Badawi, bloger i obrońca praw człowieka, został oskarżony o apostazję i skazany przez sąd w Dżuddzie w maju 2014 r.  za stworzenie strony internetowej "Wolni saudyjscy liberałowie", która stanowiła forum debaty społecznej, politycznej i religijnej. Uznano to za obrazę islamu. W styczniu otrzymał pierwszą serię 50 batów przed meczetem w Dżuddzie. Odniósł tak głębokie rany, że kiedy został przewieziony do klinki więziennej na badanie, lekarze stwierdzili, że nie przetrwa kolejnej serii batów.

 

Parlament Europejski apeluje o uwolnienie

 

- Przypadek Badawiego jest przypadkiem szczególnym, osoby niezwykle odważnej. Jest to człowiek świecący przykładem, który został poddany jednej z najstraszniejszych kar jakie są stosowane w tym kraju. Taką karę można jedynie zakwalifikować jako brutalne tortury -  stwierdził dziś Martin Schulz w Strasburgu podczas posiedzenia europarlamentu.

 

Sprawa Badawiego wywołała protesty na całym świecie, organizacje praw człowieka i rządy państw zachodnich apelowały do Rijadu o odstąpienie od surowej kary, a USA wzywały do rewizji procesu. W marcu saudyjskie władze wyraziły "zaskoczenie i konsternację" z powodu krytyki, a ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że odrzuca wszelkie próby ingerowania w wewnętrzne sprawy kraju.

 

Szef Parlamentu Europejskiego zwrócił się też do króla Arabii Saudyjskiej o natychmiastowe ułaskawienie i zwolnienie Badawiego, by mógł przybyć do Strasburga odebrać nagrodę. PE przypominał już wcześniej, że to jeden z wielu przypadków, w których na saudyjskich obrońców praw człowieka i orędowników reform wydawane są surowe wyroki i są oni prześladowani za wyrażanie swoich poglądów. W Arabii Saudyjskiej w 2014 r. dokonano egzekucji 87 osób, głównie przez publiczne ścięcie.

 

Nagroda Sacharowa to wyróżnienie za wolność myśli, przyznawane dla jednej lub kilku osobistości, lub też grupie osób szczególnie zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka i wolności. Nagroda ustanowiona w grudniu 1988 przez Parlament Europejski i nazwana na cześć radzieckiego naukowca oraz opozycyjnego  działacza politycznego w czasach komunizmu  Andrieja Sacharowa.


PAP

 

Piotr Wardziak

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze