PiS: zmienimy ustawę o akcyzie. Będziemy walczyć z przemytem papierosów

Biznes
PiS: zmienimy ustawę o akcyzie. Będziemy walczyć z przemytem papierosów
Zatrzymane nielegalne papierosy/Polsat News
Nielegalne papierosy

PiS nie zamierza zmieniać wysokości podatku akcyzowego. Chce znowelizować ustawę o akcyzie tak, żeby skuteczniej walczyć z przemytem papierosów i szarą strefą - deklaruje poseł i współtwórca programu gospodarczego partii Henryk Kowalczyk. Poseł jest wymieniany wśród kandydatów do nowego rządu PiS, miałby objąć resort finansów lub rolnictwa.

- Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym nie jest jeszcze gotowy. Ta ustawa ma dać lepsze narzędzia służbom celnym, by były skuteczniejsze w ściganiu przemytu i zwalczaniu szarej strefy. Nie zamierzamy absolutnie zmieniać wysokości akcyzy. Rząd PO-PSL podnosił akcyzę na papierosy i to spowodowało spadek wpływów z tytułu tego podatku do budżetu - powiedział  Henryk Kowalczyk. Dodał, że obecnie trudno ocenić, kiedy ta ustawa wjedzie w życie.

 

Rosła akcyza i szara strefa  

 

Ze sprawozdania z wykonania budżetu w 2014 roku. wynika, że akcyza była, drugim po podatku VAT, źródłem dochodów ubiegłorocznego budżetu.  Wpływy z akcyzy wyniosły w zeszłym roku 61,5 mld zł, w tym od wyrobów tytoniowych ok. 18 mld zł (co stanowi ok. 8 proc. całości wpływów budżetowych). W ciągu ostatnich 10 lat akcyza na papierosy wzrosła o ok. 200 proc.

 

Wraz z rosnącą stawką akcyzową wzrosła także szara strefa. Według szacunków, stanowi ona już 25 proc.  rynku tytoniowego w Polsce (konsumpcja nielegalnego tytoniu do palenia, jak i papierosów przemycanych i podrabianych) i jest warta 4-5 mld zł rocznie.

 

W cenie paczki papierosów podatki stanowią ponad 80 proc.

 

Akcyza to podatek nakładany na niektóre wyroby konsumpcyjne, takie jak alkohol, papierosy, paliwa, energia elektryczna, czy samochody osobowe. Nakładany jest na konkretne produkty, aby ograniczyć ich spożycie lub ze względu na wysoki zysk z ich sprzedaży (niskie koszty produkcji oraz duże spożycie).


PAP, Polsat News

Piotr Wardziak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie