Parlament Europejski apeluje o unijne regulacje dotyczące dronów

Technologie
Parlament Europejski apeluje o unijne regulacje dotyczące dronów
Flickr/Adam Meek/CC BY 2.0
Dron

Według PE regulacje powinny m.in. obejmować kwestie identyfikacji drona i jego właściciela oraz wyposażenia tych urządzeń w technologię wykrywania i omijania innych obiektów.

- Brak prawodawstwa i zharmonizowanych norm utrudnia rozwój technologiczny i hamuje inwestycje w tym sektorze - tłumaczył holenderski europoseł Matthijs van Miltenburg. Europosłowie wskazali w swojej rezolucji skierowanej głównie do Komisji Europejskiej, że w przyszłym prawodawstwie należy jasno rozróżnić użycie do celów zawodowych i użycie rekreacyjne takich zdalnie kierowanych jednostek latających.

 

Parlament jest zdania, że przyszłe regulacje powinny obejmować kwestie identyfikacji drona i jego właściciela, certyfikacji sprzętu oraz odpowiedzialności i ubezpieczenia za pilotowane urządzenie.

 

W rezolucji zwrócono też uwagę, że drony prowadzone poza zasięgiem wzroku muszą być wyposażone w technologię wykrywania i omijania obiektów, umożliwiającą zidentyfikowanie np. samolotu korzystającego z tej samej przestrzeni powietrznej.

 

Nie wszędzie w Europie są regulacje dotyczące dronów

 

Obecnie niektóre kraje unijne, jak Francja czy Niemcy, mają już regulacje dotyczące cywilnego wykorzystania dronów. W wielu państwach takich przepisów jeszcze brakuje. Polskie prawo wymaga wydawanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego świadectwa kwalifikacji od operatorów bezzałogowych statków powietrznych, ale tylko w razie użycia do celów komercyjnych.

 

Komisja Europejska już zapowiedziała, że przed końcem roku przedstawi plan ws. regulacji wykorzystania dronów. Chodzi o wymagania dla operatorów, którzy musieliby mieć podstawową wiedzę z zakresu nawigacji czy meteorologii, a także wymagania dla producentów, by dron miał wyposażenie, pozwalające policji na jego identyfikację.

 

Polska trzecim na świecie producentem dronów

 

Według szacunków KE z ubiegłego roku, za dziesięć lat na drony może przypadać aż 10 proc. rynku lotniczego, a to oznacza ok. 15 mld euro rocznie. Polska, obok Stanów Zjednoczonych i Izraela, jest obecnie jednym z trzech głównych ośrodków projektujących i produkujących drony. Na polskim rynku najtańsze urządzenia dla amatorów kosztują niespełna 200 zł. Za najbardziej skomplikowane drony trzeba zapłacić nawet 25 tys. zł.

 

PAP, Polsat News

Piotr Wardziak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie