Duda: liczę, że nowy rząd będzie szanował inicjatywy obywatelskie

Polska
Duda: liczę, że nowy rząd będzie szanował inicjatywy obywatelskie
Polsat News

- Praktyka polegająca na tym, że nie uwzględnia się postulatów obywateli, nie prowadzi do niczego dobrego – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Forum dla Wolności i Rozwoju w Katowicach. Prezydent mówił również o potrzebie naprawy Polski w wielu obszarach. Zwrócił uwagę na konieczność zmian w Unii Europejskiej.

- Wierzę w to głęboko, że możliwa jest naprawa Rzeczypospolitej, coś co nazwano dobrą zmianą, zamierzam nad tym pracować. Oczywiście nie ukrywam, że liczę tutaj na rząd. Rząd będzie nowy - mówił prezydent Duda.

 

Postulaty ludności zbudują wspólnotę obywatelską

 

W kwestii obywatelskich projektów ustaw prezydent wyraził oczekiwanie, że będą one traktowane z należytą uwagą i szacunkiem, bo na posiedzeniach obecnej Rady Ministrów - mówił - zdarzało się inaczej.

 

- Praktyka polegająca na tym, że nie uwzględnia się postulatów obywateli, a w zasadzie praktycznie się ich nie rozpatruje i udaje się, że ich się nie widzi i nie słyszy, nie prowadzi do niczego dobrego, a na pewno nie prowadzi do budowy społeczeństwa obywatelskiego i w efekcie wspólnoty – powiedział. - Chciałbym, by to się zmieniło i liczę na to, że to się w nowym rządzie zmieni i takich praktyk nie będzie - podkreślił Duda.

 

W czasie wystąpienia prezydent zapowiedział, że zgłosi projekt ustawy o Narodowej Radzie Studiów Strategicznych. - Mam koncepcję - będę pewnie na ten temat rozmawiał z premier Beatą Szydło, kiedy rząd się już ukonstytuuje - aby Narodowa Rada Rozwoju wyszła z kancelarii prezydenta i stała się Narodową Radą Studiów Strategicznych. W moim rozumieniu Rada powinna nie tyle przygotowywać ustawy, co powinna przygotowywać strategie rozwojowe kraju - powiedział.

 

Trzeba naprawić Polskę i Unię Europejską

 

Prezydent powiedział też, że ma głębokie przekonanie, iż konieczna jest "naprawa Rzeczpospolitej w wielu obszarach". - Myślę, że - patrząc szerzej - naprawy wymaga też Polska, ale naprawy wymaga też Unia Europejska (...)  bo wiele koncepcji, zwłaszcza w aspekcie ostatnich wydarzeń kryzysowych, w dużej mierze się zdezaktualizowało. Takie myślenie o postnowoczesnej Europie, która będzie taką merytokracją, gdzie nieistotne są i rozpływają się państwa narodowe - mam nadzieję, że odchodzi do lamusa - mówił.

 

Andrzej Duda podkreślił, że widzi dziś w Europie zagrożenia i uważa, że Polacy powinni "artykułować i stwarzać mechanizmy, które zabezpieczą nas, nasze interesy, a jednocześnie starać się być solidarnymi w ramach UE".

 

Jego zdaniem ważna dla Europy jest kwestia ewentualnego referendum dot. przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. - Oczywiście nie chcielibyśmy, żeby Unia się uszczupliła, ale z drugiej strony trudno się nie zgodzić z niektórymi postulatami premiera Camerona, że chciałby i Brytyjczycy by chcieli, by nie odbierano im tyle suwerenności - podkreślił.

 

Według Dudy, UE powinna być zbiorem państw suwerennych, które mają prawo decydować o sobie. Tymczasem - mówił -  w wielu przypadkach, pod płaszczykiem solidarności, mamy ewidentne starcie interesów i próbę uzyskania przewagi, zwłaszcza państw większych wobec państw mniejszych, państw silnych wobec wobec państw słabszych. To nie jest coś, czym bylibyśmy zainteresowani - zaznaczył prezydent.

 

PAP

mrad
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie