Chiny odchodzą od polityki jednego dziecka. Po prawie 40 latach

Świat
Chiny odchodzą od polityki jednego dziecka. Po prawie 40 latach
PAP/EPA/WU HONG

Na zakończonym w czwartek plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin podjęto decyzję o odejściu od polityki jednego dziecka, zezwalając wszystkim parom na posiadanie odtąd dwójki dzieci.

To niewątpliwie przełom, natomiast już od dwóch lat obowiązywało prawo zezwalające na posiadanie dwójki dzieci, jeśli przynajmniej jedno z rodziców było jedynakiem lub jedynaczką. Decyzję podjęto, by przeciwdziałać starzeniu się chińskiego społeczeństwa i nierównowadze płci. Obecnie na 100 urodzonych dziewczynek przypada 117 chłopców. Jeśli władze nie zmieniłyby podejścia do problemu, w 2030 roku w Chinach żyłoby 30 milionów kawalerów.

 

Polityka jednego dziecka weszła w życie w 1979 roku, aby zwolnić tempo przyrostu naturalnego. Według szacunków, radykalne ograniczenie zapobiegło narodzinom około 400 mln ludzi. Pary, które w trakcie obowiązywania polityki jednego dziecka złamały ten zakaz, karane były grzywnami, utratą pracy, a w czasie ciąży nawet przymusową aborcją.

 

Informacja o odejściu od polityki jednego dziecka pojawiła się podczas ostatniego dnia szczytu Komunistycznej Partii Chin.

 

 

BBC, Twitter/XHNews

 

 

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie