W Polsce maleje przestępczość

Polska
W Polsce maleje przestępczość
Polsat News

Według danych "Raportu o stanie bezpieczeństwa w Polsce" przygotowanego przez MSW wynika, że w 2014 roku doszło w Polsce do 908 tys. przestępstw, czyli o 14 proc. mniej niż rok wcześniej. 628 tys. to przestępstwa kryminalne. Spadła liczba zabójstw, gwałtów, bójek, kradzieży i włamań. Coraz więcej jest za to nadużyć gospodarczych i oszustw – informuje "Rzeczpospolita".

Najmniej bezpiecznie jest na dobrze rozwiniętym Dolnym Śląsku (3,1 tys. przestępstw na 100 tys. mieszkańców). Zagrożone przestępczością są zwłaszcza zachodnie rejony kraju (na kolejnych miejscach pojawiają się województwa śląskie, lubuskie i zachodniopomorskie), co związane jest z przestępczością przygraniczną. - Nie ma tygodnia, byśmy nie rozbili kilku "dziupli" samochodowych, w których skradzione samochody są rozbierane na części. Niedawno rozbiliśmy szajkę, która na dużą skalę kradła rowery – mówi o przygranicznej aktywności złodziei Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji.

 

Spokojny wschód kraju


Najniższy wskaźnik przestępczości zanotowano w woj. podkarpackim  (1,3 tys. przestępstw na 100 tys. mieszkańców). Dużą poprawę zauważono w woj. lubelskim. Jak twierdzi Andrzej Fijołek z tamtejszej policji, jest to wynik działań prewencyjnych, ostrzegających przed oszustwami.

 

Kradną w stolicy


Ofiarami kradzieży najczęściej padają mieszkańcy Warszawy (795 na 100 tys. mieszkańców). Często narażeni są także na włamania do mieszkań (287 na 100 tys. mieszkańców). W stolicy dochodzi jednak do stosunkowo niewielkiej liczby bójek, co może być zasługą dość powszechnego monitoringu ulicznego. Bijatyki najczęsciej zdarzaja się natomiast na Podlasiu.

 

Rzeczpospolita

przep

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze