Grupiński: potrzebne pilne zmiany w kierownictwie PO

Polska

- W pierwszej kolejności Platforma powinna wybrać przewodniczącego partii z pełnym mandatem demokratycznym oraz sekretarza generalnego - uważa szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński.

- Czeka nas też wybór nowego szefostwa klubu parlamentarnego PO w nowej kadencji - powiedział w środę Grupiński dziennikarzom w Sejmie. 

  

Premier Ewa Kopacz po wczorajszym spotkaniu zarządu partii zapowiedziała, że tuż po pierwszym posiedzeniu Sejmu zbierze się Rada Krajowa PO, która przyjmie kalendarz wyborów władz na wszystkich szczeblach partii - od kół, aż po przewodniczącego.

 

Zdaniem Grupińskiego, wtorkowy zarząd podjął jedynie decyzję o terminie Rady Krajowej, na której zostanie przyjęte kalendarium. - Nie było żadnej decyzji co do tego, że zaczynamy od (wyboru) kół. Tym bardziej, że kadencja władz PO powinna trwać jeszcze dwa lata - powiedział.

 

Zastrzegł jednak, że to Rada Krajowa zdecyduje, czy odbędą się też wybory innych szczebli władz PO. - Chcę przypomnieć, że przyjęliśmy zasadę, iż rozpoczynamy wybory powszechne, bezpośrednie w PO (...) od przewodniczącego. Tak było też dwa lata temu. Rozpoczęliśmy od wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego (...), a potem dopiero wybieraliśmy koła, powiaty i regiony. Myślę, że ta zasada się utrzyma - dodał szef klubu PO.


Nieoficjalnie część polityków PO zapowiada, że na posiedzeniu Rady sprzeciwi się wyborom nowych władz kół, powiatów i regionów i będzie optować jedynie za rozpisaniem wyborów nowego przewodniczącego.

 

Po posiedzeniu zarządu Platformy Ewa Kopacz zapowiedziała, że będzie się ubiegać o funkcję szefa partii. Po odejściu Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej Kopacz pełni obowiązki przewodniczącej partii.

 

PAP

wj

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze