Francja zdetronizowana. Włochy nowym liderem rynku wina

Biznes
Francja zdetronizowana. Włochy nowym liderem rynku wina
Polsat News
Światowa produkcja wina to 275,7 mln hektolitrów.

Najwięcej wina na świecie produkują Włosi, którzy pod tym względem wyprzedzili dotychczasowego lidera - Francję. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania. Światowa produkcja tego trunku wzrosła. Takie dane podała Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV).

Włosi w 2015 roku wyprodukowali 48,9 mln hektolitrów wina, co oznacza wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem o 10 proc. Francuska produkcja zwiększyła się w tym czasie zaledwie o 1 proc. i wyniosła 47,4 mln hektolitrów. Na trzecim miejscu w tym zestawieniu jest Hiszpania, której produkcja spadła o 4 proc. - do 36,6 mln hektolitrów.
 

Najszybciej produkcja wina rośnie w Ameryce Południowej. Rekord pod tym względem ustanowiło Chile, które może pochwalić się wzrostem aż o 23 proc. - do 12,8 mln hektolitrów. Argentyna odnotowała wzrost o 12 proc. i wyprodukowała 13,3 mln hektolitrów wina.
 

Na półkuli południowej wielkość produkcji jest stabilna w Australii i wyniosła 12 mln hektolitrów, w RPA 11,3 mln hektolitrów, ale w Nowej Zelandii ilość wyprodukowanego wina spadła o 23 proc. do 2,3 mln hektolitrów.
 

Cała światowa produkcja wina wzrosła w sumie o 2 proc. do 275,7 mln hektolitrów. - Globalna produkcja wina w 2015 roku sytuuje się na poziomie dobrej średniej. Pozwoli na zaspokojenie konsumpcji i zapotrzebowania na wino do celów przemysłowych - poinformowała  Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina. Według jej szacunków, światowe spożycie wina wyniesie w tym roku między 235,7 a 248,8 mln hektolitrów.

pawm

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze