By zostać posłem wystarczyło mu nieco ponad tysiąc głosów

Polska
By zostać posłem wystarczyło mu nieco ponad tysiąc głosów
Twitter/ZGryglas

Zbigniew Gryglas startował do Sejmu z trzeciego miejsca na liście Nowoczesnej w Warszawie. Dla porównania - na liderkę stołecznej listy PO, Ewę Kopacz głosowało 230 tys. 894 osoby.

50-letni Gryglas  jest jest absolwentem Akademii Rolniczo-Technicznej, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz Szkoły Głównej Handlowej. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą. Pracuje również nad przywróceniem do produkcji, nowoczesnej wersji polskich samochodów Syrena.


Drugi najniższy po Gryglasie, ale dający mandat posła wynik uzyskał w Warszawie Jacek Wilk (Kukiz'15), na którego zagłosowało 2 tys. 420 osób. Z kolei były piłkarz startujący z Platformy Obywatelskiej Roman Kosecki, który zdobył 3 tys. 258 głosów.


Kolejne najniższe wyniki należą do dwóch nowych posłów, którzy zdobyli taką samą liczbę głosów - i na Marka Polaka (PiS), i Krzysztofa Paszyka (PSL) głos oddało po 3 tys. 345 wyborców.


Najlepsza trójka zdobyła w sumie ponad pół miliona głosów


Najwięcej głosów w wyborach zdobyła liderka warszawskiej listy Platformy Ewa Kopacz. Przy okazji zwyciężyła ona również w prestiżowym pojedynku z liderem listy PiS Jarosławem Kaczyńskim, który zdobył 202 tys. 424 głos - był to jednocześnie drugi wynik w Polsce.


Mimo wysokiego wyniku, do parlamentu - z powodu nieprzekroczenia progu wyborczego przez Zjednoczoną Lewicę - nie weszła jej liderka Barbara Nowacka; otwierała listę w Warszawie i zdobyła 75 tys. 813 głosów.

 

PAP

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie