Bilet na pociąg w każdej kasie uzdrowi kolej

Biznes
Bilet na pociąg w każdej kasie uzdrowi kolej
Polsat News
Jerzy Polaczek (PiS) chce wspólnego systemu sprzedaży i rezerwacji biletów kolejowych.

Poseł PiS Jerzy Polaczek chce ustawowego wprowadzenia systemu wspólnej sprzedaży i rezerwacji biletów dla wszystkich przewoźników kolejowych. Jego zdaniem, zmianę trzeba wprowadzić w ustawie.

Poseł PiS i były minister transportu w rządzie tej partii Jerzy Polaczek (PiS) powiedział na V Kongresie Kolejowym w Katowicach, że ustawa o transporcie kolejowym powinna być zmieniona. - Jako pasażerowie powinniśmy od państwa wymagać, aby doprowadziło do takich korekt w rozwiązaniach legislacyjnych, dzięki którym każdy pasażer mógłby otrzymać kompleksową ofertę dotyczącą zakupu biletu na połączenia dalekobieżne oraz lokalne - powiedział Polaczek. Jego zdaniem mogłoby to znacząco poprawić kondycję przewoźników, poprzez zwiększenie liczby pasażerów w pociągach.

 

Chodzi o wspólny system zakupu i rezerwacji biletów kolejowych. Pasażer mógłby w jednej kasie kupić bilet na pociąg dowolnego przewoźnika kolejowego.

 

- To powinno nastąpić poprzez nowelizację ustawy o transporcie kolejowym - powiedział Polaczek, który uważa, że dodatkowo kolej należy łączyć z transportem publicznym w dużych miastach. Przypomniał on także, że transport kolejowy jest sektorem gospodarki regulowanym przez państwo. Kontrolą tego sektora zajmuje się prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

 

Podobnego zdania jest Adrian Furgalski, przewodniczący współorganizującego Kongres związku Railway Business Forum. Furgalski ocenił, że trwa wojna między przewoźnikami kolejowymi. - Jeżeli mamy sytuację, w której w kasie jednego przewoźnika nie można kupić biletów innych przewoźników, jeżeli nie ma wspólnej oferty dla pasażera, to jest na pewno rzecz niedopuszczalna - powiedział przedstawiciel Railway Business Forum. Jego zdaniem nowe regulacje ustawowe są potrzebne po to, aby zmusić firmy kolejowe do współpracy w stworzeniu wspólnej oferty. - Bez większej współpracy, integracji przewoźników kolejowych o większych wzrostach, większych powrotach pasażerów do kolei nie możemy mówić - powiedział Furgalski.

 

PAP

hk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie