Andrzej Duda spotkał się z Francoisem Hollandem

Świat
Andrzej Duda spotkał się z Francoisem Hollandem
Polsat News
W Paryżu doszło do spotkania prezydentów Polski i Francji.

- Dziękuję za ciepłe przyjęcie i dobrą rozmowę - powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji po spotkaniu z prezydentem Francji Francois Hollandem. Francuski prezydent pogratulował Dudzie wyboru na prezydenta i poprosił o przekazanie gratulacji przyszłej premier Beacie Szydło.

Prezydenci Polski i Francji rozmawiali miedzy innymi o referendum, w którym mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają zadecydować o wyjściu lub pozostaniu w Unii Europejskiej. - Mamy nadzieję, że referendum zakończy się pomyślnie dla Unii, to znaczy, że Wielka Brytania w UE zostanie  - powiedział prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji obu prezydentów po zakończonym spotkaniu. 

 

Prezydenci rozmawiali także m.in. o kwestii uchodźców. - Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zewnętrznych granic UE, ale musimy również w sposób godny traktować uchodźców - powiedział prezydent Francji Francois Hollande. 

 

Hollande zaznaczył, że trwają dyskusje UE z Turcją dotyczące znalezienia rozwiązania kryzysu imigracyjnego. Jak mówił, chodzi o to, aby osoby z obozów dla uchodźców w Turcji, Libanie, Jordanii, "które musiały uciec z Syrii, Iraku czy innych krajów, mogły przebywać w tych obozach w warunkach jak najbardziej godnych i by nie były zmuszane do ucieczki do Europy".

 

Ochrona klimatu z uwzględnieniem interesów państw UE

 

Polski prezydent powiedział, że przedmiotem rozmów w Pałacu Elizejskim były także sprawy energetyczne, problem miksu  energetycznego (zróżnicowaniu produkcji i konsumpcji energii elektrycznej - np. na prąd lub olej opałowy) i ochrona klimatu. - Tutaj stoję na stanowisku, że powinna być ta kwestia zawsze rozpatrywana z uwzględnieniem interesów poszczególnych państw Unii Europejskiej i naszego szeroko pojętego ogólnoeuropejskiego potencjału energetycznego - powiedział polski prezydent. - Powinniśmy się starać ten potencjał jak najlepiej wykorzystać, także inwestując w naukę, inwestując w badania naukowe, inwestując w nowe technologie,  po to, żeby i w ten sposób chronić klimat, wykorzystując posiadane  przez nas zasoby energetyczne - wyjaśnił prezydent Duda.

 

Nawiązał przy tym do mającego się odbyć w Paryżu szczytu klimatycznego. - Sukcesem szczytu klimatycznego w Paryżu będzie zawarcie porozumienia, w którym wezmą udział wszystkie największe gospodarki świata. Myślę o tych gospodarkach, które jeszcze poważnych, istotnych ograniczeń, jeżeli chodzi o kwestie klimatu, u siebie nie wprowadziły, a bez wątpienia są potęgami światowymi. Myślę tutaj o Chinach, o Indiach, o Brazylii, o Stanach jednoczonych, o Rosji - zauważył polski prezydent.
- Sukcesem będzie jeśli wszystkie te kraje przystąpią do porozumienia klimatycznego i z całą pewnością do tego należy dążyć - podkreślił prezydent Duda dodając, że jest to także "kwestia konkurencyjności europejskiej gospodarki na najbliższe lata, na najbliższe dziesięciolecia".

 

Francja naszym ważnym partnerem


Prezydent Duda zauważył, że choć Francja jest dzisiaj jednym z największych partnerów gospodarczych Polski, to "przecież  zawsze może być lepiej". - Zasygnalizowałem panu prezydentowi i panu premierowi, że liczę na to, że nowy rząd, który mam nadzieję wkrótce się w Polsce ukonstytuuje po ostatnich wyborach, na czele z panią premier Beatą Szydło, będzie czynił wszystko  w tym kierunku, aby przedsiębiorcom ułatwić działalność, co oczywiście będzie sprzyjało także francuskim inwestorom, którzy, mam nadzieję, w Polsce się pojawią.

 

Prezydent Francois Holande pogratulował przy okazji Andrzejowi Dudzie jego wyboru na urząd prezydenta RP. Poprosił również, by polski prezydent przekazał gratulacje Beacie Szydło, która będzie przyszłym premierem Polski. Holande podkreślił, że oba rządy będą ściśle współpracować.

 

Poniżej relacja korespondentki Polsat News z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy we Francji.

 

 

grzel
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie