Waszczykowski: chcemy rozwinąć stosunki gospodarcze z Niemcami

Polska

- Nam zależy na rozwoju stosunków gospodarczych i uwzględnieniu bezpieczeństwa Polski – mówił na antenie Polsat News Witold Waszczykowski z PiS. Zaznaczył, że współpraca polsko-niemiecka powinna być rozwijana po partnersku i w sposób solidarnościowy, a Niemcy powinny mieć na uwadze interes Polski.

Waszczykowski podkreślił, że w kilku punktach interesy Polski i Niemiec są rozbieżne, jak na przykład w kwestii energetyki i pakietu klimatycznego. Dlatego, jak twierdzi,  unijna dyplomacja powinna być i będzie prowadzona w nieco inny sposób.


- My podzielamy oczywiście ambitne zadania Unii Europejskiej, trzeba dbać o klimat, trzeba dbać o naturę i przyrodę, ale nie kosztem obniżenia jakości życia Polaków, nie kosztem strat poniesionych w gospodarce – ocenił. W jego opinii klimatyczne cele Unii mogą być sterowane bardziej ideologią, niż gospodarczymi i ekologicznymi kwestiami.

 

Pytany o priorytety polityki zagranicznej stwierdził, że "najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski". - Niemcy muszą uwzględnić bezpieczeństwo naszego regionu, nie może być tak że po 16 latach obecności w NATO mamy dwa pułapy bezpieczeństwa – inny dla Europy Zachodniej i inny dla Środkowej, w której nie ma instalacji bezpieczeństwa - powiedział.  Według Waszczykowskiego powinniśmy wrócić do rozmów o sposobie wyrównania bezpieczeństwa w Europie Środkowej.


Poparcie dla Tuska


W 2016 roku kończy się kadencja Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej. Waszczykowski pytany o to, czy rząd Beaty Szydło wyrazi dla Tuska poparcie na drugą kadencję odpowiedział, że PiS zależy na znacznej liczbie Polaków pracujących na wysokich stanowiskach w instytucjach zagranicznych. – My nie mamy powodu by utrącać Polaka w instytucjach UE, oczywiście były antypatie, ale liczy się interes Polski i dobra współpraca – podkreślił.


Uchodźcy nie do Polski


Wedlug Waszczykowskiego, Polska powinna być wyłączona z podziału uchodźców. - Wbrew temu co tłumaczył Tusk i Kopacz to nie jest jednorazowy podział. Europa i Niemcy będą domagały się, aby to był wzór do następnego podziału, następnych kwot, następnych fal migrantów, które przybywają do Europy i z tego Polska powinna być wyłączona – ocenił.


Zaznaczył również, że podział uchodźców powinien być uzupełniony inicjatywami gospodarczymi o zabezpieczeniu granic i inicjatywami pokojowymi dotyczącymi rozstrzygnięcia konfliktu w Syrii i północnym Iraku.

 

mrad
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie