Tusk ostrzega: kryzys migracyjny będzie się pogłębiał

Świat
Tusk ostrzega: kryzys migracyjny będzie się pogłębiał
PAP/EPA/Patrick Seeger

Kryzys migracyjny, który jest największym wyzwaniem dla UE w ostatnich dekadach, będzie się pogłębiał - ocenił we wtorek szef Rady Europejskiej Donald Tusk, ostrzegając, że może to doprowadzić do zniszczenia swobody przemieszczania się w ramach strefy Schengen.

- Ten kryzys, któremu musimy stawić czoło wszyscy jako społeczeństwo, jako społeczność, to największe wyzwanie na przestrzeni ostatnich dekad. Nie mam wątpliwości, że to wyzwanie zmieni UE - mówił podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim Tusk.

 

Przekonywał, że należy dbać o spójność UE, bo tylko w taki sposób można pokonać ten kryzys. Powtórzył, że przede wszystkim konieczna jest ochrona granic zewnętrznych. - Nie ma porozumienia, jak postępować w sensie operacyjnym, ale liderzy podzielają ten pogląd, że powinniśmy chronić nasze granice zewnętrze - przypominał.

 

 

 

Przyznał przy tym, że sytuacja dotycząca napływu do UE uciekinierów z Syrii będzie się pogarszała. - Mam na myśli następną falę uchodźców z Aleppo, i uchodźców, którzy wyruszyli w drogę do Europy po ostatnich bombardowaniach w Syrii prowadzonych przez Rosję - wskazywał Tusk.

 

PAP

mrad
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie