Spółki górnicze walczą o wielki kontrakt w Czechach

Biznes
Spółki górnicze walczą o wielki kontrakt w Czechach
Polsat News

Swój udział w przetargu potwierdzają: Katowicki Holding Węglowy, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Kompania Węglowa. Przy obecnych cenach węgla kontrakt może być wart nawet 120 mln zł. Buntują się czescy związkowcy – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Kontrakt dotyczy dostaw węgla do elektrowni w Dziećmorowicach. Należący do koncernu energetycznego CEZ zakład zużywa rocznie nawet 600 tys. ton węgla kamiennego. Elektrownia położona jest w czeskim kraju morawsko-śląskim, niemalże kilkaset metrów od granicy z Polską.


Czesi są na nie


Polski udział w walce o umowę nie podoba się czeskim górnikom pracującym w zakładach należących do OKD – jedynej czeskiej firmy wydobywającej węgiel kamienny. OKD ma poważne problemy finansowe spowodowane dekoniunkturą na światowym rynku węgla. Związkowcy z OKD postanowili interweniować u władz państwowych. Uważają, że zakład, którego właścicielem jest koncern kontrolowany przez państwo, powinien priorytetowo traktować rodzime firmy. Szef jednego z górniczych związków zawodowych, Jaromir Pytlik zarzuca polskiej ofercie nieuczciwość. Mówi, że czeski węgiel nie jest w stanie cenowo konkurować z polskim, który jest dotowany przez rząd.


Rzecznik CEZ, Vladislav Sobol przypomina, że większość dostaw do elektrowni w Dziećmorowicach realizowały kopalnie należące do OKD. Ich surowiec okazał się dobrym paliwem, jednak koncern przy kontraktowaniu dostaw nie może sugerować się jedynie jakością, ale także ceną. Sobol nie przesądza jednoznacznie, że zwycięzcą przetargu zostanie dostawca z Polski. Nie wiadomo nic o reakcji czeskich władz na postulaty związkowców.

 

Dziennik Gazeta Prawna

przep
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie