Od czerwca 2017 roku bez roamingu w Unii Europejskiej

Biznes
Od czerwca 2017 roku bez roamingu w Unii Europejskiej
Flickr/Nana B Agyei/CC BY 2.0
roaming

Unia likwiduje opłaty za połączenia zagraniczne. Likwidacja opłat roamingowych oznacza, że będąc za granicą, za połączenia czy przesyłanie danych w sieciach telefonii komórkowej zapłacimy tyle samo, ile płacimy za te usługi w kraju.

Nowe przepisy przyjął Parlament Europejski. Zostawił jednak operatorom małą furtkę. Firma telekomunikacyjna może wykazać, że nie jest w stanie odzyskać kosztów poniesionych z tytułu świadczenia usługi roamingu. W dodatku, jeżli odowodni, że ma to negatywny wpływ na ceny połączeń krajowych, wtedy urząd regulacyjny (w Polsce Urząd Komunikacji Elektronicznej) może zgodzić się na nałożenie minimalnych opłat w celu odzyskania poniesionych kosztów. Urząd będzie miał jednak możliwość zmiany  wysokości tych dopłat zaproponowanych przez operatora telekomunikacyjnego lub ich odrzucenia. 


Z kolei już od 30 kwietnia 2016 opłata roamingu nie będzie mogła przekraczać 5 eurocentów za minutę połączenia głosowego wychodzącego, 2 eurocenty za wiadomości tekstowe (SMS) i 5 eurocentów za megabajt mobilnego korzystania z Internetu. Stawki za połączenie głosowe przychodzące zostaną określone do końca tego roku i należy się spodziewać, że będą znacznie niższe od tych za połączenie wychodzące.


Otwarty dostęp do internetu

 

PE wprowadził też nowe regulacje dotyczące dostępu do internetu. Nowe prawo zobowiązuje firmy do równego traktowania wszystkich transmisji danych, bez dyskryminacji, ograniczania czy ingerencji i bez względu na nadawcę i odbiorcę, rozpowszechniane treści, wykorzystywane lub udostępniane aplikacje lub usługi, lub też na wykorzystywane urządzenia końcowe.

 

Wyjątkami mogą być tu jedynie działanie operatora na żądanie sądu, który stwierdzi złamanie prawa oraz zapobieganie przeciążeniu sieci lub cyberatakom. Operator będzie miał też prawo zaoferować usługi specjalistyczne (na przykład internet nadzwyczajnej jakości niezbędny do realizacji specjalnych potrzeb), ale tylko pod warunkiem, że nie wpłynie to negatywnie na ogólną jakość transmisji.
 

Prędkość internetu: przestrzeganie umowy lub rekompensata
 
Posłowie europarlamentu wprowadzili też regulacje dotyczące szybkości przesyłu danych. Dostawca usług internetowych będzie musiał klientom podpisującym umowę na stacjonarny lub mobilny internet udziejić jasnej informacji o maksymalnej i minimalnej prędkości pobierania i wysyłania danych. Gdyby wystąpiły znaczne odstępstwa od deklarowanych prędkości użytkownik miałby prawo odstąpić od umowy lub żądać rekompensaty.

 

Polsat News

 

 

 

Piotr Wardziak

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!